Tak przedłużysz świeżość kwiatów na grobach. Przetrwają nawet do świąt

17

Wszystkich Świętych za nami, ale nadal wiele osób odwiedza groby najbliższych. Ku ich pamięci zapalamy symboliczny znicz i zostawiamy kwiaty. Choć sztuczne wiązanki wciąż cieszą się w Polsce ogromną popularnością, to coraz więcej osób wybiera żywe kwiaty. Ich jedyną wadą jest krótka żywotność. Jak zatem przedłużyć ich świeżość?

Tak przedłużysz świeżość kwiatów na grobach. Przetrwają nawet do świąt
W duchu ekologii coraz więcej osób zostawia na grobach bliskich prawdziwe kwiaty. Jak wydłużyć ich świeżość? (GETTY, Yelena Afonina)

Początek listopada to czas, kiedy spotykamy się przy grobach członków rodziny i przyjaciół. Każdy taką wizytę przeżywa inaczej - jedni wpadają w zadumę, inni modlą się za zmarłych, a jeszcze inni lubią sobie z nimi "porozmawiać". Najczęściej wizyta na cmentarzu łączy się, zgodnie z tradycją, z zapaleniem zniczy i ozdobieniem nagrobka kwiatami.

Sztuczne kwiaty na grobach odejdą do lamusa?

Wystarczy rzut oka na pierwszy z brzegu nagrobek, by zobaczyć, że ulubioną ozdobą Polaków wciąż są sztuczne kwiaty. Ale wraz z rosnącą świadomością ekologiczną oraz odpowiedzialnością za losy planety i tych, którzy na niej jeszcze chwilę będą, coraz częściej na cmentarzach pojawiają się żywe kwiaty.

Nie da się ukryć, że największą wadą świeżych kwiatów jest ich krótka trwałość. Co zatem zrobić, by bukiety oraz wiązanki prezentowały się nienagannie przez najbliższe tygodnie, a nawet miesiące?

Jak przedłużyć świeżość ciętych kwiatów na grobach?

Jeśli zależy nam na trwałości, kupujmy kwiaty nie do końca rozwinięte. I, co najważniejsze, zdrowe. Wystarczy bowiem jeden chory kwiat w bukiecie i cała wiązanka szybciej zgnije.

Do wody w wazonie dobrze jest wlać odżywkę przedłużającą trwałość. Dopilnujmy też, by łodygi kwiatów były przycięte pod skosem - dzięki temu kwiatom łatwiej będzie pobierać wodę.

Jednym z mało popularnych a jednocześnie banalnych trików na przedłużenie świeżości kwiatów jest wykorzystanie zapałki. Wystarczy wbić ją w łodygę każdego kwiatka, by znajdująca się w główce siarka zadziałała niczym eliksir młodości. Siarka ma działanie antybakteryjnie, a co za tym idzie, opóźnia proces gnicia.

Jak przedłużyć świeżość kwiatów w donicach na grobach?

W przypadku kwiatów w donicach sprawa jest prosta. Dobrze jest kupić te nie do końca rozwinięte i jak najdrobniejsze. Warto je podlać wodą ze specjalną odżywką i zadbać, by były regularnie nawadniane. Taką odżywkę możemy przygotować samodzielnie rozpuszczając w wodzie... tabletkę popularnego leku przeciwbólowego, zawierającego kwas acetylosalicylowy.

Zobacz także: Niezwykłe właściwości paproci. Prosty trik na sprawdzenie jakości powietrza w domu
Autor: IWC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić