aktualizacja 

Genialny trik ogrodnika. W mig wypędzisz nornice

44

Nornice są niewątpliwie utrapieniem każdego ogrodnika. Te małe podobne do myszy szkodniki kopią tunele i podgryzają starannie wypielęgnowane rośliny. Na szczęście istnieje genialny sposób na odstraszenie nornic na dobre.

Genialny trik ogrodnika. W mig wypędzisz nornice
Nornica (Getty Images)

Masz swój ogródek, o który codziennie dbasz, a nornice spędzają ci sen z powiek? Nic dziwnego. Te małe, niepozornie wyglądające gryzonie drążą korytarze pod ziemią i podgryzają systemy korzeniowe oraz cebulki roślin. Ponadto uwielbiają nasiona owoców i warzyw. Na domiar złego wyjadają również zielone części u dołu roślin, co sprawia, że te szybko więdną. Szkody są zatem ogromne. Jak temu zapobiec?

Jak odstraszyć z ogródka nornice?

Z nornicami warto walczyć naturalnymi sposobami. Jednym z nich jest posadzenie w ogródku konkretnych gatunków roślin, których zapach jest dla tych szkodników nie do zniesienia i skutecznie je odstrasza. Roślinami o drażniącej dla nornic woni są: czosnek, mięta, porzeczka i wilczomlecz.

Nornice nie lubią także gorzkiego zapachu i smaku kawy. Dlatego można przygotować oprysk z kawy, który odżywi kwiaty oraz przepędzi nornice. Kawowy napar wystarczy pomieszać z wodą w stosunku 1:4 i przelać do butelki ze spryskiwaczem.

Co ciekawe, nornice odstraszają nie tylko zapachy, ale również dźwięki. Te małe gryzonie boją się hałasu. Jeśli chcesz, możesz także umieścić stare puszki na patykach, które na wietrze będą się obijać i wydawać dźwięki. Dzięki nim nornice nie zbliżą się do ogrodu. 

Jak rozpoznać obecność nornic w ogródku?

Skąd wiadomo, że na naszej posesji zagościły nornice? Czasem można pomylić je z kretami. Warto jednak wiedzieć, że krety nasypują charakterystyczne kopce, a nornice nie mają takiego zwyczaju. Kopią natomiast korytarze o średnicy około 5 centymetrów, które znajdują się 10-15 centymetrów pod powierzchnią ziemi. To obecność niewielkich dziur w bliskich odległościach, czyli wejść do korytarza, świadczyć będzie o buszujących nornicach.

Zobacz także: Rośliny odstraszające komary. Idealne na balkon i do ogrodu

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl!

Autor: ORY
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić