Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Filip Buliński
|

6000 zł nawet jeśli nie jeździsz. Telefon ochroni cię przed karą

106
Podziel się:

Aplikacja mObywatel ułatwiła codzienne funkcjonowanie wielu kierowcom, a szykowane obecnie zmiany sprawią, że zapominalscy właściciele aut uchronią się przed wysoką karą. Ta może sięgnąć 6 tys. zł, nawet wtedy, kiedy nie jeździmy autem.

6000 zł nawet jeśli nie jeździsz. Telefon ochroni cię przed karą
Kontrola policyjna (Policja, Lubuska Policja)

Dzięki aplikacji mObywatel kierowcy mogą obecnie okazać elektroniczną wersję prawa jazdy np. w razie stłuczki, sprawdzić swoje konto punktów karnych czy wszelkie informacje dotyczące posiadanych pojazdów. Wkrótce do kompletu dołączy kolejna ważna zmiana.

Rząd ogłosił niedawno przygotowania do nowego wydania mObywatela 2.0. Odświeżona wersja ma sprawić, że kierowca zostanie poinformowany o kończącym się ubezpieczeniu OC za pomocą powiadomienia "push". Wiadomość ma być widoczna nawet wtedy, jeśli nie korzystamy na co dzień z aplikacji. Wystarczy mieć ją zainstalowaną na smartfonie.

Zmiana jest o tyle ważna, że obecnie zobaczymy informację o kończącym się ubezpieczeniu dopiero, jeśli sami wejdziemy w odpowiednią zakładkę aplikacji. Jeśli więc przegapimy sprawę, a polisa nie zostanie przedłużona automatycznie, możemy dostać wysoką karę.

Kara uzależniona jest od płacy minimalnej. Jeśli spóźnimy się z zawarciem polisy na samochód osobowy do 3 dni, grzywna wyniesie 40 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli w 2022 r. będzie to 1200 zł. Jeśli przerwa w ubezpieczeniu potrwa od 4 do 14 dni, kara wyniesie już jedno pełne wynagrodzenie minimalne, czyli 3010 zł.

Najwięcej zapłacą ci, którzy spóźnią się więcej niż 14 dni. Wtedy nałożona grzywna sięgnie dwukrotności płacy minimalnej, czyli aż 6020 zł. Należy pamiętać, że od 2023 r. stawki się zwiększą — zgodnie z planem rząd zamierza podnieść płacę minimalną w styczniu (do 3383 zł) oraz w lipcu (do 3450 zł). Wzrosną więc także i kary. Wspomniane stawki obowiązują dla samochodów osobowych. W przypadku ciężarówek będą wyższe.

Szanse na uniknięcie kary są niewielkie. O ile kiedyś wykrycie braku OC było możliwe tylko podczas kontroli policyjnej, tak obecnie dane dotyczące ubezpieczenia spływają automatycznie do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który porównuje je z informacjami o zarejestrowanych pojazdach w CEPiK-u.

Dzięki temu brak polisy jest wykrywany automatycznie. Tylko w 2021 r. UFG przyłapało ponad 235 tys. kierowców na przerwie w polisie OC. Nowa wersja mObywatela 2.0 powinna zmniejszyć tę liczbę.

Zobacz także: Koszmarny wypadek w Gliwicach. 15-latka wbiegła pod rozpędzone auto
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(106)
rriri
2 miesiące temu
Chore
rriri
2 miesiące temu
chore
PiS
2 miesiące temu
Kolejna nowinka dla posiadaczy prawa jazdy. Za brak posiadania pojazdu 10000 złotych kary. Już wkrótce.
Wojtek
2 miesiące temu
Dlaczego ubezpieczenie nie wznawia się z automatu jak kiedyś? Mogliśmy w każdym momencie zrezygnować i zmienić ubezpieczenie. Było prosto i bezpiecznie. Teraz pułapka za przeoczenie 6 tysięcy ? Okradanie Polaków przy każdej okazji.
Ciekawy
2 miesiące temu
Za przekroczenie prędkości - wysoki mandat, punkty karne, większe ubezpieczenie, ile jeszcze kar wymyślą?
qqq
2 miesiące temu
Żal mi młodych zgubi taki smarkwona i już go nie ma.
Tramp
2 miesiące temu
Znowu straszenie.Czy autorzy bo raczej nie dziennikarze z prawdziwego zdarzenia potrafią coś pozytywnego napisać?
bbbb
2 miesiące temu
Jaki rząd durny to i takie przepisy wymyśla . Jednym słowem dołączamy się do Białorusi i Rosji .
ddd
2 miesiące temu
Kolejny głupi artykuł na WP. Po pierwsze jeżeli nie zawrę polisy OC z innym ubezpieczycielem automatycznie przez okres 30 dni mam tzw rękojmie u poprzedniego ubezpieczyciela, z którym muszę zawrzeć tę umowę OC, gdyż z żadnym innym już nie mogę. Panie autorze, prosz nieraz pomyśleć, a nie zżynać bez zastanowienie. Gdybym jechał bez OC i zostałbym zatrzymany to wtedy mam problem. Ale w innym przypadku do 30 dni mogę zapomnieć.
TRICK
2 miesiące temu
według mnie jeśli nie posiadam auta ani prawka, ani ubezpieczenia dla Auta to nie zapłacę ani nie powinni doszukiwać się karania, więc te 6 tyś byłoby tylko dla tych co mają, tytuł wprowadza w błąd, jak przemyślę informacje to ułatwienie mogło by być z powiązania dowodu z prawem Jazdy i jesli w kartotece jest zdjęcie, odcisk palca, to nie musimy wozić prawa jazdy albo jedno albo drugie. gdzie jest więc sens? aplikacja mogłaby za to zmienić pewne informacje i pokazywać to co potrzebujemy, czyli za zgodą informowanie o terminach, powiedzmy 1-2miesiące przed aby nie było problemu
Andrzej
2 miesiące temu
Ta aplikacja żąda dostepu do lokalizacji. Jest rzadowa, wiec nie zdziwilbym sie, gdy ulatwiala prace z pegasusem.
Cvg
2 miesiące temu
Co przyjdą do domu sprawdzać to wyniosą we worku.
kiero
2 miesiące temu
Należy znieść i to natychmiast tzw. "obowiązek ciągłości ubezpieczenia OC". Nie ma on żadnej racji bytu i jeżeli ktoś twierdzi, że podnosi poziom bezpieczeństwa, to bezczelnie kłamie. To ubezpieczenie, jest potrzebne tylko wówczas, gdy pojazd porusza się po drodze publicznej. Jeżeli stoi w garażu, do niczego potrzebne nie jest. Zgadzam się z tym, żeby były bardzo wysokie kary dla tych, co jeżdżą po drogach publicznych, bez tego ubezpieczenia. Ale cóż, jak widać, lobby ubezpieczeniowe ma swoją moc.
Defe
2 miesiące temu
Cóż za bełkot... A mobywaleka niech sobie wsadzą
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić