Nie musisz jeździć, by dostać drakońską karę. Jest 6 tys. zł, a będzie więcej

92

Minister rodziny i polityki społecznej Marlen Maląg przekazała, że w 2023 roku dojdzie do dwukrotnej waloryzacji płacy minimalnej. To istotne również w kontekście kar za brak ważnego OC.

Nie musisz jeździć, by dostać drakońską karę. Jest 6 tys. zł, a będzie więcej
Kierowcy ciężarówek mogą płacić nawet powyżej 10 tys. zł (Policja)

Wysokość kary za brak OC uzależniona jest od trzech elementów. Chodzi o rodzaj pojazdu, liczbę dni bez ważnego OC i minimalną płacę minimalną brutto (obecnie 3010 zł).

W praktyce kara maksymalna, czyli za brak OC powyżej 14 dni, dla właściciela samochodu osobowego wynosi dwukrotność płacy minimalnej. W tym roku jest to 6020 zł. Właściciele ciężarówek płacą trzykrotność - wyjaśnia autokult.pl.

Tymczasem Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, przekazała, że w 2023 roku odbędą się dwie waloryzacje płacy minimalnej. Dochodzi do tego wtedy, gdy wskaźnik inflacji znajduje się powyżej 5 proc.

Jaka kara za brak OC w 2023 roku?

"Dziennik Gazeta Prawna" podał, że płaca minimalna w 2023 roku może wynieść około 3400 zł. Jeśli rzeczywiście tak się stanie, to brak OC może skutkować karą 6800 zł w przypadku właściciela auta osobowego. Posiadacz ciężarówki mógłby natomiast zapłacić nawet... 10 200 zł!

Nie jest potrzebna fizyczna kontrola kierowcy czy samochodu, by wykryć brak ważnego OC. Wszystko za sprawą Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Okazuje się, że coraz więcej kar wystawia się po cyfrowych weryfikacjach.

Zobacz także: Jednak są problemy z gazem? "Niekompetencja Morawieckiego"
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić