Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Filip Buliński
|

Obowiązkowe wyposażenie samochodu. Oto co musisz mieć w aucie

17
Podziel się:

Do obowiązkowego wyposażenia samochodu należą dwie rzeczy - trójkąt ostrzegawczy i gaśnica. Jest jednak coś, czego nie musimy mieć przy sobie, ale w pewnych okolicznościach uchroni nas przed mandatem.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu. Oto co musisz mieć w aucie
Trójkąt ostrzegawczy i gaśnica (Autokult, Filip Buliński)

Obowiązkowe wyposażenie samochodu jest regulowane przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. Należą do niego gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy, ale samo ich posiadanie nie wystarcza. W przypadku gaśnicy, musi ona znajdować się w łatwo dostępnym miejscu, co pozwoli nam ją szybko użyć w razie potrzeby.

Za brak któregoś z wymienionych elementów grozi nam mandat - od 20 do nawet 500 zł. Z kolei jeśli brak zauważy diagnosta podczas przeglądu technicznego, samochód nie przejdzie pomyślnie badania. Także jeśli policjant zapyta nas o nią, a my nie będziemy wiedzieli, gdzie jest lub nie będzie ona w odpowiedni sposób zabezpieczona, grozi nam grzywna.

Z kolei wiele osób błędnie myśli, że do obowiązkowego wyposażenia pojazdu należy także apteczka. Warto wozić ją ze sobą, ale obligatoryjnie musi się ona znaleźć na pokładzie pojazdu, który służy do zarobkowego przewozu osób. Obowiązkowa nie jest także kamizelka odblaskowa, choć w pewnych okolicznościach może nas uchronić przed mandatem.

Zgodnie z art. 11 pkt 4a Ustawy Prawo o ruchu drogowym:

"Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku".

Wystarczy więc, że dojdzie do awarii samochodu poza obszarem zabudowanym po zmroku, żebyśmy zarówno my, jak i pasażerowie wysiadający z auta musieli mieć na sobie element odblaskowy. Dzięki temu nie tylko zwiększymy nasze bezpieczeństwo, ale uchronimy się także przed mandatem w wysokości 500 zł.

Zobacz także: Zostawił auto z otwartymi szybami. Nagranie kierowcy po śnieżycy w USA
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(17)
Baca
miesiąc temu
Gaśnica z Atestem Data zakupu w Markecie czyli rachunek z Kasy.Bez tego 500 zł.
Baca
miesiąc temu
Jak macie wąski Pasek Klinowy to potrzebne Babskie Rajstopy.Zdaje egzamin nie raz podczas 40 lat za kółkiem korzystałem.Trochę to głupie.Gumowych Słupków i Policjantów Głupków życzę na drodze.
Dario
3 miesiące temu
Gaśnica może też posłużyć do samoobrony jak gaz w przypadku napadu tylko trzeba myśleć w wyniku jakiegokolwiek zagrożenia
Tedi
3 miesiące temu
Dobryj weczir my z Ukrainy da pajechali i mandatu nie ma
Kierowca
3 miesiące temu
Data legalizacji gaśnicy nie powinna być właściwie kontrolowana. Ale... Jak się kontroler badania technicznego przyczepi (Wał Miedzeszyński) to nic nie poradzisz. Musiałem odnowić legalizację.
Krystko
3 miesiące temu
W aucie powinna być dmuchana lalka jeszcze do kompletu
Grubuy
3 miesiące temu
W POLSCE TO JURZ JEST PARANOJA CO TEN RZĄD WYPRAWIA EEK TEN RZĄD Z PSZEPISAMI NIEMA TEGO W RZĄDNYM INNYM KRAJU KIEROWCY SA SZYKANOWANI NIEH TEN RZĄD ODEJDZIE JAK NAJSZYBCIEJ BO DO HODZI DO TEGO JAK BĘDZIESZ HCIAL SIĘ WYSRAC TO MORZESZ MANDAT ZAROBIĆ
Kierowca
3 miesiące temu
Dojdzie do takiego absurdu przepisu że przy dodatkowym wyposażeniu będzie obowiązek montażu haka, po to żeby zmieścić całość absurdów na przyczepkę... A co do rolki papieru,jest to faktycznie Niezbędne Wyposażenie 😁😁😁 które ratowało z opresji
Sober
3 miesiące temu
Podstawowe wyposażenie auta, to otwieracz do piwa, gaz rurka i papier do sracza.
EBOLA✌.
3 miesiące temu
Gaśnicą samochodową to sobie można peta w popielniczce zgasić lub szybę wybić a nie samochód gasić
Nic
3 miesiące temu
W aucie to obowiązkowo musimy mieć dobrą rurkę żeby nauczyć rozumu głupka , który do nas fika .
sass
3 miesiące temu
z tą gaśnicą to głupi przepis, mam auto 20 lat, gaśnica jest pod fotelem kierowcy, nigdy jej nie wyjmowałem, przecież ona nie zadziała
Jeeee
3 miesiące temu
Ja zawsze wożę papier toaletowy na wypadek awarii. Powinien być obowiązkowy 🤣🤣🤣🤣🤣
POLAK
3 miesiące temu
NIEDLUGO KAZA WOZIC TURYSTYCZNE TOI TOI
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić