Kamil Karnowski
Kamil Karnowski| 
aktualizacja 

Unia postawiła się Niemcom. Nie będzie opłat za autostrady?

17

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom niemiecki rząd na razie nie będzie mógł pobierać od obcokrajowców opłat za przejazd autostradami i drogami krajowymi.

autostrada
autostrada (Wikimedia Commons CC BY-SA, Florian Pépellin)

Komisja Europejska zaskarżyła ustawę o mycie. Uznano, że jest ona dyskryminująca dla obywateli innych krajów, bo zakładała, że Niemcy za drogi płacić nie będą, ale inne nacje już tak.

To dobra wiadomość również dla Polaków. Tysiące naszych aut przekraczają rocznie niemiecką granicę. Jeśli ustawa nie zostanie wprowadzona, sporo zaoszczędzimy podczas wyjazdów na zachód. 10-dniowe winiety miały kosztować 10 euro, 22-dniowe - 22 euro, a roczne do 130 euro (koszt miał być uzależniony od pojemności silnika).

Ustawa od początku budziła emocje. Niemiecki rząd wprowadził ją w 2015 roku, jednak już od wtedy przeciwna wejścia jej w życie była Komisja Europejska. Początkowo udało się opóźnić jej ustanowienie, a teraz wygląda na to, że Unia zablokuje ją całkowicie.

Przepisy miały dotyczyć tylko samochodów osobowych. Obywatele niemieccy mieli być natomiast zwolnieni z opłat. To właśnie ten zapis ma być sprzeczny z prawem unijnym - informuje RMF 24.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić