o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
 • QUIZY
Wróć na
MDO
|

Wielkie zmiany w przepisach. O tym kierowcy muszą wiedzieć

17
Podziel się

W ciągu najbliższych miesięcy kierowców czeka wiele zmian w przepisach. Chodzi m.in. o wyższe stawki mandatów, kary za brak OC, a także droższe polisy. Modyfikacje będą wręcz gigantyczne.

Wielkie zmiany w przepisach. O tym kierowcy muszą wiedzieć
Wielkie zmiany dla kierowców (Pixabay)
bECGaKpx

Rząd chce, by już od 1 grudnia 2021 roku obowiązywał nowy taryfikator i grzywny w wysokości nawet do 30 tys. zł. Na razie jednak to wciąż tylko plany. Muszą jeszcze przejść przez głosowania w Sejmie i Senacie, a następnie konieczna jest akceptacja prezydenta.

To wszystko trochę potrwa. Proces może się wydłużyć, a wszystko za sprawą poprawek zgłaszanych podczas prac w parlamencie.

bECGaKpz

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, to od 1 grudnia zmienił się bardzo dużo. Jak będą wyglądać nowe przepisy? Oto najważniejsze modyfikacje (za: auto-swiat.pl):

 • wydłużenie ważności zgromadzonych punktów z roku do 2 lat;
 • okres ważności punktów liczony od chwili uregulowania mandatu czy grzywny;
 • maksymalnie 15 punktów za jedno wykroczenie;
 • składka OC zależna od liczby punktów kierowcy;
 • górna granica wysokości mandatu - 5 tys. zł; kumulacja wykroczeń - 6 tys. zł;
 • grzywny za wykroczenia drogowe - kary od 5 tys. zł do 30 tys. zł;
 • nawet 30 tys. zł za wykroczenia na przejazdach kolejowych;
 • 1,5 tys. zł to najniższa stawka za wykroczenie wobec pieszego, a jeśli podobne wykroczenie kierowca popełni w ciągu dwóch kolejnych lat, to kara sięgnie 3 tys. zł;
 • nawet 1,5 tys. zł kary w przypadku uszkodzenia mienia przez sprawcę wykroczenia;
 • przekroczenie prędkości o 30 km/h (bez względu na obszar) oznaczać będzie karę 1,5 tys. zł;
 • kara aresztu lub grzywna min. 2,5 tys. zł za jazdę po alkoholu, ponadto konfiskata auta;
 • kara tysiąca złotych dla nietrzeźwych kierujących hulajnogą lub rowerem.
bECGaKpF

OC - wielkie zmiany. Czego należy się spodziewać?

Mają również wzrosnąć kary za brak wymaganego ubezpieczenia. Jeżeli spóźnimy się z wykupieniem polisy 1-3 dni, to zapłacimy nawet 1200 zł kary. Brak polisy OC przez 4-14 dni oznaczać będzie karę 3 tys. zł. Maksymalna stawka mandatu za brak takiego ubezpieczenia wyniesie 6 tys. zł.

Planowane są również zmiany dot. przeglądów technicznych. W ich trakcie samochód będzie fotografowany, ważność badania zostanie zaś przedłużona o czas, o który je przyspieszyliśmy (maksymalnie 30 dni). Jeżeli ktoś się spóźni o 30 dni, będzie musiał zapłacić podwójnie. Pojawi się też możliwość podważenia wyników badania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECGaKqa
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(17)
Wojtek
2 miesiące temu
Bezbronnych kierowców jest łatwo karać za byle co. W dzisiejszych przepisach miałem okazję spotkać się sytuacją, gdy Policjant typowo szantażował mnie swoimi uprawnieniami. Bo on może zabrać prawo jazdy tak poprostu za nic i mu się nieudowodni, że jest się niewinnym w sądzie, bo w sądzie jest prawdziwa farsa. To nie Policjant jest zobowiązany do zebrania dowodów winy oskarżonego, tylko oskarżony musi udowodnić, że białe jest rzeczywiście białe. Powinno być powiedziane wprost, że jeśli Policjant kieruje sprawę do sądu to musi udowodnić komuś winę, zebrać dowody. A w drugą stronę gdy jest rzeczywiste zagrożenie życia to Policja nie reaguje. Bo to układy rządzą Policja nie sprawiedliwość. Polska Policja to typowy przykład z "Samych Swoich" Sąd, sądem a sprawiedliwość musi być po naszej stronie. Czyli brak sprawiedliwości.
EXE
2 miesiące temu
Straszne jest to, że winę widzi się głównie u kierowców. Moim zdaniem jest to przesada. Na głupotę pieszych mają uważać kierowcy, za głupotę pieszych mają płacić kierowcy. Wielokrotnie widziałem, jak i zdarzało mi się, że pieszy w ogóle nie patrzył czy coś jedzie, wchodził nagle i nieprzewidywalnie lub wbiegając. Zero sprawdzenia czy coś jedzie. Pamiętajmy, że kierowca nie ma czujników ruchu i kamer 360 stopni, może spojrzeć na licznik, żeby sprawdzić prędkość z jaką się porusza lub w lusterko i takiego pieszego zwyczajnie rozjedzie. Zwalnianie z obowiązku myślenia pieszych to nie jest dobra droga. Tym bardziej,że pojawia się nowe pole do nadużyć. Jest mnóstwo ludzi w Polsce co rzuci się pod koła samochodu dla renty i odszkodowania. Ludzie Ci są już wyspecjalizowani w tym co robią, wiedzą jak wpaść pod koła i się nie zabić, a zgarnąć przy tym dobre odszkodowanie. Spotkałem kiedyś takiego w szpitalu, który celowo rzucił się pod koła dla kasy. Wystarczy spojrzeć ile tysięcy spraw jest w sądach o odszkodowanie na zdrowiu. W ogromnej mierze są to ludzie którzy z tego żyją. A teraz za takich idiotów i naciągaczy będą karani kierowcy... tragedia to mało powiedziane.
k14
2 miesiące temu
trzeba sie pozbyc tych terrorystow socjalistycznych zniszcz narod!!!
bECGaKqb
HA HA
2 miesiące temu
ZA GŁOŚNE TŁUMIKI WEŹTA SIĘ ???
co nie można
2 miesiące temu
A KIEDY KARY DLA ROWERZYSTY jedzie z telefonem komórkowym przy uchu ????kiedy piesi będą karani z komórką przy uchu ???kiedy piesi będą karani za wrargnięcia na ulicę ???>
Xxx
2 miesiące temu
Będzie trzeba jeździć 79
RODZIC
2 miesiące temu
szkoda, że nie zajmą się reformą sądów "rodzinnych" tam dopiero dzieją się tragedie...
słuchacz
2 miesiące temu
bardzo mądre spostrzeżenia intrenauty Pieszy /rower
Pieszy /rower...
2 miesiące temu
Dobrze, kij ma 2 końce. Kiedy kary np. dla rowerzysty który: jedzie po jezdni, gdy obok jest ścieżka rowerowa? Proponuję 5 000 zl(bo większość rowerzystów ma rowery droższe niż moja 20-letnia puszka😁😉). Kiedy obowiazkowe OC dla poruszających się na rowerach? Kiedy obowiązkowy egzamin dla osób jeżdżących po jezdni na kartę rowerową? Jaka wysoka kara dla pieszego wchodzącego na jezdnie na czerwonym świetle? Proponuję ok. 10 000 zł, w końcu chodzi o bezpieczeństwo... A pieszy jest nie chronionym uczestnikiem ruchu...Milego dnia😉KOnsTYtucJA😁
kgsp
2 miesiące temu
każda komenda powinna mieć drony, skończyły by się buraczane rajdy po miastach. Co smutne że wcale nie młodzi, ci w średnim wieku, myślą że są sami na świecie i drodze.
sdv
2 miesiące temu
i bardzo dobrze bo Janusze nie potrafią powoli jeździć, jak widzę tych co wiszą na zderzakach po to tylko aby za 200m zjechać na cpn to nóż się w kieszeni otwiera..
LLLLLLLL
2 miesiące temu
Kasa pusta, trzeba ją napełnić.
fakir
2 miesiące temu
Socjaliści już tak mają,nawet ci pobożni z PIS,że wierzą w kary i wysokie podatki bo po co budować kładki dla pieszych,podziemne,bezpieczne przejścia i drogi dwupasmowe by można było bezpiecznie się przemieszczać w XXI szym wieku.Tylko Konfederacja może Polskę doprowadzić do normalności.
bECGaKpT
Vateuszu
2 miesiące temu
Za pieszych i rowerzystów weźcie się w końcu fiskalni oprawcy. Są tak odmóżdżeni, że aż żal patrzeć. Wszystko im w ich mniemaniu wolno. Same przywileje, zero obowiązków.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić