Rzucił granie, poszedł do TVP. Tak dziś wygląda słynny polski aktor

306

Wojciech Klata grał rolę Oskara w kultowej komedii "Chłopaki nie płaczą". Okazuje się, że niedługo po tym występie, jego filmowa kariera dobiegła końca. Aktor postanowił skupić się na występach w telewizji i karierze naukowej. A czym zajmuje się dziś?

Rzucił granie, poszedł do TVP. Tak dziś wygląda słynny polski aktor
Wojciech Klata zagrał rolę Oskara w filmie "Chłopaki nie płaczą" (YouTube)

Ponad 20 lat temu postać pryszczatego studenta w filmie "Chłopaki nie płaczą" wzbudziła zainteresowanie wielu fanów kina. Choć to właśnie z roli Oskara widzowie kojarzą głównie Wojciecha Klatę, aktor miał wcześniej na koncie kilka poważnych występów.

Wojciech Klata. Kariera filmowa stała przed nim otworem

Absolwent socjologii Uniwersytetu Warszawskiego zaczynał występy od młodzieżowego teatru "Kleks", prowadzonego przez jego matkę. Do filmu trafił za sprawą Krzysztofa Gradowskiego, który powierzył mu rolę ucznia w filmie dla dzieci "Pan Kleks w kosmosie". Rola Grzesia w dramacie Macieja Dejczera "300 mil do nieba" przyniosła aktorowi nominację do nagrody Złotych Lwów Gdańskich.

Później Wojciech Klata pojawił się także chociażby w biograficznym filmie wojennym Andrzeja Wajdy "Korczak". Wystąpił również w dramacie Stevena Spielberga "Lista Schindlera" z 1993 roku. W 2000 roku pojawił się zaś na ekranie w filmie "Chłopaki nie płaczą" jako Oskar.

Wydawać by się mogło, że dalsza kariera filmowa stała przed Klatą otworem. On sam nie był jednak nigdy fanem aktorstwa. Zagrał później jeszcze tylko w trzech produkcjach: "Zapach deszczu", "Król przedmieścia" i "Obcy IV".

Porzucił aktorstwo i skupił się na telewizji. Został wicedyrektorem TVP Kultura

W 2004 roku Wojciech Klata przeszedł do telewizji. Przez trzy lata współtworzył w TVP2 teleturniej dla młodzieży "Burza Mózgów". Później postanowił skupić się na karierze naukowej i zaczął prowadzić autorski talk show "Socjopacji" w TVP Kultura.

Na TVP2 Klata prowadził także program "System 09". Później został wicedyrektorem TVP Kultura. Jak wskazują informacje dostępne na stronie internetowej programu, pełni tę rolę do dziś.

Obejrzyj także: Antek Królikowski: "Nigdy nie chodziłem na randki. Ciesze się z tego, co mam. Mam żonę i dziecko w drodze"

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić