aktualizacja 

Nie ma krzyża. Tak wygląda nagrobek Andrzeja Wajdy

438

Andrzej Wajda zmarł w 2016 r. w wieku 90 lat. Legendarnego reżysera pochowano w Krakowie. Jak dziś wygląda jego nagrobek?

Nie ma krzyża. Tak wygląda nagrobek Andrzeja Wajdy
Andrzej Wajda zmarł w wieku 2016 r. (fot. Akpa)

Andrzej Wajda to jeden z najbardziej cenionych reżyserów nie tylko polskiego kina. Jako jeden z nielicznych polskich twórców doczekał się wyjątkowej estymy. Nie powinno to nikogo dziwić.

W końcu był odpowiedzialny za takie arcydzieła kinowe jak "Kanał", "Popiół i diament", "Wesele", Ziemię obiecaną", "Człowieka z marmuru" czy z "Panny z wilka". W trakcie swojej długiej kariery był wielokrotnie nagradzany - zdobył Złotą Palmę w Cannes (za "Człowieka z żelaza"), Cezara, Złotego Lwa czy Oscara za całokształt twórczości.

Urodzony 6 marca 1926 r. w Suwałkach reżyser zmarł 9 października 2016 r. w Warszawie. 19 października, po mszy pogrzebowej, która odbyła się w bazylice Świętej Trójcy, urna z prochami Wajdy została złożona na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie. Artysta czuł się związany z tym miastem, tam po II wojnie światowej rozpoczął studia malarskie na Akademii Sztuk Pięknych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz: Odeszli w 2023 roku. Pozostaną w naszej pamięci

Wajda spoczął obok swoich rodziców - matki Anieli i ojca Jakuba Wajdy, oficera Wojska Polskiego zamordowanego w Charkowie. Przez jakiś czas mogiła reżysera prezentowała się skromnie. Potem reżyser otrzymał nowy nagrobek - na czarnej płycie ułożono szary kamień, na którym widnieje wyryte imię i nazwisko Wajdy.

Jest tam także nazwisko Krystyny Zachwatowicz-Wajdy, wdowy po twórcy, która po śmierci chce leżeć obok męża. Uwagę zwracają też schodki (w tym aspekcie przypomina mogiłę Jerzego Połomskiego), a także fakt, że na nagrobku nie znajdziemy krzyża. Poniżej można zobaczyć, jak obecnie wygląda grób Wajdy.

Trwa ładowanie wpisu:instagram
Autor: KDH
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić