Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Wiktoria Policha
Wiktoria Policha
|
aktualizacja

Nie żyje Franciszek Pieczka. Wybitny aktor miał 94 lata

103
Podziel się:

Franciszek Pieczka nie żyje. Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów zmarł w wieku 94 lat. O śmierci artysty poinformowała rodzina.

Nie żyje Franciszek Pieczka. Wybitny aktor miał 94 lata
Nie żyje Franciszek Pieczka (AKPA)

Nie żyje Franciszek Pieczka. Miał 94 lata. Był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych, filmowych i dubbingowych. Urodził się 18 stycznia 1928 roku w Godowie na Górnym Śląsku. Tam też się wychowywał.

Franciszek Pieczka wystąpił w ponad stu filmach. Na koncie ma udział w produkcjach polskich oraz zagranicznych. Współpracował z Andrzejem Wajdą, Tadeuszem Konwickim, Wojciechem Jerzym Hasem, Krzysztofem Kieślowskim czy Jerzym Hoffmanem.

Franciszek Pieczka nie żyje. Wystąpił w ponad stu filmach

Zagrał w takich produkcjach jak "Pokolenie" Andrzeja Wajdy, "Chłopi" Jana Rybkowskiego czy "Potop" Jerzego Hoffmana. Dał się poznać również z ról serialowych takich jak "Czterej pancerni i pies" czy "Ziemia obiecana". W ostatnich latach grał w "Ranczu".

Pieczka był absolwentem PWST w Warszawie. Debiutował w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze. W latach 1974-2015 występował na deskach Teatru Powszechnego w Warszawie.

Serialowy Gustlik cieszył się uznaniem w świecie filmowym i teatralnym. Był wielokrotnie wyróżniany i odznaczany. W 1974 roku zdobył Złoty Krzyż za Zasługi. W 2015 roku została mu przyznana Polska Nagroda Filmowa Orzeł za osiągnięcia życia. 11 listopada 2017 został uhonorowany najwyższym polskim odznaczeniem państwowym, Orderem Orła Białego.

Informację o śmierci Franciszka Pieczki podała rodzina, jak informuje rdc.pl. Kondolencje przekazał też Tadeusz Deszkiewicz, prezes Polskiego Radia RDC. W komunikacie napisał:

Dziś po południu odszedł od nas jeden z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych aktorów polskich FRANCISZEK PIECZKA, Kawaler Orderu Orła Białego. Panie Franciszku będziemy pamiętać nie tylko Pański wielki kunszt aktorski, ale także wspaniałe serce, empatię i ogromną dobroć. Żegnam. Nigdy nie zapomnimy!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(103)
ilows
1 tyg. temu
Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych a jednak są. Spoczywaj w pokoju, MISTRZU.
Szarik
2 tyg. temu
No to zostało już tylko dwóch pancernych... Odszedł Olgierd, potem Tomuś, a teraz Gustlik... "Załoga jest jak palce jednej ręki!".
Dr Meridian
2 tyg. temu
Piechniczek też już ma swoje lata. Dużo zdrowia życzę.
Polak
2 tyg. temu
Odszedł wybitny aktor i dobry człowiek. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Cześć jego pamięci!
Nemeczek
2 tyg. temu
Kolejny Wielki, którego nikt nie zastąpi.
Emilia
2 tyg. temu
Cześć Jego pamięci ♥️😥
Piotr
2 tyg. temu
Spróbuj ofnąć czas Jancio. Wspaniały aktor i dobry człowiek i odwrotnie
TW73
2 tyg. temu
SPOCZYWAJ W POKOJU GUSTLIK.ODSZEDŁ KOLEJNY PRAWDZIWY AKTOR.
Wik
2 tyg. temu
Znakomity aktor i wspaniały człowiek. Cześć Jego pamięci i pokój duszy. Zostanie z nami na zawsze w filmach i wspomnieniach...
Nicko
2 tyg. temu
Pan Franciszek, gra teraz dla w domu Pana.... Powoli odchodzą AKTORZY a zostają celebryci... Dziś świat odwraca sie od prawdy ,empatii na drugiego czlowieka szanowania praw ludzi i honoru...... Żyjem w zaklamaniu i manipulacji spoleczeństwem...... Każą nam ważyc słowa o prawdzie. Nie wolno mówic ,że świat chce pokoju bo zaraz zrobią z ciebie ruską onuce....... Świat zgnilego zachodu nie widzi bo nie chce widziec tego co robili Amerykanie przez lata. Jak terroryzowali wiele panstw ,niszczyli im miasta, nie mówiąc o tysiącach ofiar ich terroru....Covidowy cyrk. Zapomnieliscie już co robino z ludzmi? Bito ,strzelano z gumowych kul,szczuto psami i wiele innych rzeczy niezgodnych z żadną konstytucją..... Tylko za to ,że ludzie chcieli mieć wolnosc wyboru ,czy chcesz sie poddac eksperymentowi medycznemu czy nie.... A dzisiaj ci co to wszystko nakrecali mówią o demokracji ,że walczą z Rosją o wolnosc dla ludzi???? Czy wy nie widzicie tej hipokryzji i kto tak na prawde jest tu agresorem i naszym wrogiem????
leszek
2 tyg. temu
Wychowany na jego filmach. Wspaniały człowiek który nie wypierał się swojego pochodzenia . Nigdy nie był celebrytą . Nie widziany nigdy na ściankach Jest już w domu naszego Pana i tam na pewno znajdzie się dla niego rola .będzie grał do końca świata ,a może i dłużej .Niech odpoczywa przy boku Pana Amen.
elen
2 tyg. temu
Aktor? Przecież On nigdy NIE GRAŁ. Zawsze był SOBĄ, był CZŁOWIEKIEM. Mieliśmy szczęście i zaszczyt Go poznać. Obyśmy byli godni TAM się znów z Nm spotkać. Nie Odpoczywaj lecz Żyj pełnią Życia u boku Pana.
mjr
2 tyg. temu
Wielki aktor! Jeden z tych, których nie da się skopiować. Panie Franciszku! spoczywaj w spokoju, została Panu ostatnia rola.
Kris
2 tyg. temu
Łzy mi płyną no nie mogę się ppowstrzymać.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić