aktualizacja 

Uczniowie śmieją się z tych zasad. Tak wyglądają regulaminy studniówek

11

Trwa gorący okres studniówek i coraz więcej mówi się o tym, ile kosztuje wyjście na taki bal. Okazuje się, że wysokie ceny to nie jedyna zmora maturzystów. Problemem są także regulaminy.

Uczniowie śmieją się z tych zasad. Tak wyglądają regulaminy studniówek
Maturzyści pokazali regulamin studniówki (Twitter, @agaj_jaga)

Studniówka to jedne z najważniejszych dni w życiu licealisty. To pierwszy wielki bal, który jest także oznaką nadchodzącej matury. Uczniowie przygotowują się do niego tygodniami m.in. ćwicząc poloneza.

Zasady na studniówkach

Okazuje się jednak, że bal jest ograniczony wieloma zasadami, które nie każdemu się podobają. Patrząc na regulaminy poszczególnych szkół można mocno się zdziwić.

Maturzyści muszą podać szczegółowe dane swoich partnerów i przynieść odpowiednie zgody, jeśli dana osoba nie ma jeszcze 18 lat. Trzeba także podpisać oświadczenie, w którym deklaruje się wzięcie pełnej odpowiedzialności za swoje zachowanie w trakcie balu. To jednak nie jest wszystko.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ciężarówką przez deptak. Zaufał nawigacji i słono za to zapłaci

W wielu szkołach obowiązuje... całkowity zakaz opuszczania balu. Jeśli ktoś wyjdzie z sali, to już do niej nie wróci. Delikwent musi pożegnać się z dobrą zabawą i pojechać do domu. Podobnie dzieje się jeśli uczeń zostanie przyłapany na piciu alkoholu, paleniu papierosów czy zażywaniu innych nielegalnych substancji.

Te zakazy oczywiście są szeroko komentowane w mediach społecznościowych. Na platformie X pojawiło się wiele wpisów, w których maturzyści żartują z regulaminów i jawnie zapowiadają, że nie zamierzają ich przestrzegać.

Czy studniówka to kościół? Bo jest zakaz za zakazem
U nas niby były zakazy, ale jak kamerzysta poszedł to i nauczyciele wyciągnęli flaszkę
Studniówka nie jest imprezą szkolną. Organizuje ją komitet studniówkowy z uczniami. Nauczyciele są zaproszeni jako goście. Po drugie alkohol na studniówce był, jest i będzie. Uczniowie mają po 18 lat - czytamy.

Jakby tego było mało, to w niektórych szkołach trzeba także uważać na swoje słownictwo. Wymagana jest kultura słowa i brak przekleństw. "Kulturalne zachowanie, w tym przestrzeganie dobrych manier oraz wykluczenie wulgarności w zachowaniu i języku" – tego wymaga IV Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku.

Regulaminy studniówek to oczywiście niejedno zmartwienie dla uczniów i ich rodziców. W ostatnim czasie coraz częściej mówi się o rosnących kosztach balu. Dzisiaj już prawie nikt nie organizuje studniówki w szkole, a wynajęcie sali weselnej to ogromny koszt. Za parę trzeba zapłacić 700, a czasem nawet i tysiąc złotych.

Do ceny za talerzyk trzeba także doliczyć inne koszty. Są to stroje na studniówkę, fryzjer czy makijaż. Oprócz tego trzeba zapewnić sobie transport, czasem dołożyć się do prezentów dla nauczycieli lub dyrekcji szkoły.

Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić