W końcu to zrobił. O gwieździe Eurowizji mówi cała Ukraina

Wierka Serdiuczka to jeden z najbardziej popularnych artystów w Ukrainie, zdobywca 2. miejsca w Eurowizji w 2007 roku. Po tym, jak Rosja zaatakowała jego ojczyznę, postanowił zmienić tekst w swojej słynnej piosence.

W końcu to zrobił. O gwieździe Eurowizji mówi cała Ukraina
Wierka Serdiuczka podczas pamiętnego występu na Eurowizji (Getty Images, Johannes Simon)

Naprawdę nazywa się Andrij Mychajłowycz Danyłko, ale rozpoznawalność zdobył dzięki odgrywaniu postaci drag queen o pseudonimie Wierka Serdiuczka. Pseudonim artystyczny powstał z połączenia imienia Wierka z nazwiskiem koleżanki Danyłki z klasy, Ani Serdiuk.

W 2007 roku Serdiuczka wziął udział w Eurowizji. Zajął drugie miejsce w finale po otrzymaniu łącznie 235 punktów, w tym maksymalnej noty 12 punktów z pięciu krajów.

Występ Serdiuczki odbił się szerokim echem, bo zdaniem wielu obserwatorów fraza "Lasha tumbai" brzmiała łudząco podobnie do słów "Russia Goodbye", które miały nawiązywać do pomarańczowej rewolucji w Ukrainie. Serdiuczka początkowo wyjaśniał, że słowa "Lasha tumbai" oznaczają w języku mongolskim bitą śmietanę, ale z czasem osoby władające tym językiem stwierdziły, że to nieprawda.

"Russia goodbye". W końcu to zrobił

Po inwazji Rosji na Ukrainę mająca już 15 lat piosenka odżyła. W obliczu krwawych ataków Daniłko postanowił oficjalnie zmienić frazę "Lasha Tumbai" na "Russia goodbye". W poniedziałek 7 marca wieść o tym obiegła ukraińskie media, a z danych wyszukiwarki Google wynika, że - obok tematów stricte wojennych - była to jedna z najpopularniejszych informacji dnia.

Od 24 lutego nie ma już "Lasha Tumbai" w tej piosence… Tylko "Russia goodbye". Wcześniej nie śpiewałem tego. Chcieliście to usłyszeć, teraz to słyszeliście - powiedział, cytowany przez portal tsn.ua.
Zobacz także: Zatrzymanie konwoju rosyjskiego. Gen. Koziej tłumaczy
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić