Marcin Lewicki| 

Atak zimy w Polsce. Nagranie z Warmii podbija internet

2

Tego nie było już dawno! W Polsce trwa zima na całego. Wiele rejonów krajów zostało zasypanych śniegiem i musi walczyć z silnym jak na listopad mrozem. Bardzo dużo śniegu spadło m.in. w rejonie Warmii i Mazur. Nagrania z tego rejonu są hitem internetu.

Atak zimy w Polsce. Nagranie z Warmii podbija internet
Zima w Polsce trwa w najlepsze! (Facebook)

Cały kraj znajduje się aktualnie pod mniejszą lub większą pokrywą śnieżną. Bardzo dużo śniegu spadło na Warmii i Mazurach. Na zachodzie tego województwa spadło nawet 40 centymetrów białego puchu.

Wszystko przez tzw. efekt Bałtyku. Ten pojawia się, gdy wilgotna i zimna masa powietrza spływa nad ciepły zbiornik wodny, np. morze. Zjawisko tworzy efekt konwekcji. Ta przynosi z kolei niezwykle intensywne opady śniegu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Minimalna szansa na zmiany. Tak prognoza niektórych zasmuci

Pod wpływem konwekcji jest w tym momencie zdecydowana większość kraju.

W wyniku napływu z północy zimnego powietrza nad stosunkowo ciepłe wody Bałtyku powstają wydajne opadowo chmury tzw. efekt jeziora - informuje na swojej stronie internetowej meteorolog Rafał Maszewski.

Warmia i Mazury zasypane. Nagranie listopadowego śniegu prawdziwym hitem

Na pogodowym profilu Lubuscy Łowcy Burz na Facebooku pojawiło się ciekawe nagranie. Widać na nim miejscowość Morąg (woj. warmińsko-mazurskie), która znajduje się pod pokrywą śnieżną.

Efekt Bałtyku sprawił, że dotarła tam ogromna masa śnieżna, która utrudnia życie mieszkańcom. Chociaż śniegu w listopadzie nie było już dawno, to 50-centymetrowa (jak podają internauci w komentarzach) warstwa białego puchu jest wyjątkowa nawet uwzględniając cały rok.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

W praktyce krajobraz na Warmii i Mazurach przypomina raczej zimę w polskich górach. Biało jest na drogach, na drzewach, na chodnikach i dachach - praktycznie wszędzie.

Warto podkreślić, że z intensywnymi opadami śniegu muszą radzić sobie także mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego, pomorskiego czy kujawsko-pomorskiego. Policjanci ostrzegają natomiast o utrudnionych warunkach drogowych.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić