Michał Nowak
Michał Nowak| 

Dziś w TV polski film, o którym było głośno w Stanach

10

Biorąc pod uwagę fakt, że wielu szczęśliwców cieszy się urlopem, korzystamy z okazji i polecamy film, którego emisja będzie miała miejsce dopiero po północy. "Córki dancingu" to jeden z najbardziej surrealistycznych filmów, jakie powstały w Polsce.

Michalina Olszańska w filmie "Córki dancingu"
Michalina Olszańska w filmie "Córki dancingu" (Materiały prasowe)

"Córki dancingu" to doceniony za granicą musical w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej. Dwie nastolatki – Złota i Srebrna – lądują w sercu tętniącego muzyką świata warszawskich dancingów lat 80. Dołączają do muzyków zespołu "Figi i Daktyle", z dnia na dzień stając się sensacją nocnego życia stolicy.

Jednak Złota i Srebrna to nie są zwyczajne dziewczyny – to syreny. Istoty próbują poznać i zrozumieć, czym jest bycie kobietą w otaczającej je rzeczywistości. Wszystko to przy akompaniamencie coverów wielkich hitów polskiej muzyki.

Kinga Preis śpiewająca Donnę Summer i Zauchę, roztańczone sceny grupowe, makabra, PRL-owski kicz i muzyka sióstr Wrońskich z Ballad i Romansów. Smoczyńska nie bierze jeńców. W swoim pełnometrażowym debiucie z dezynwolturą łączy surrealizm z kampowym kinem Johna Watersa. „Córki dancingu” odważnie przekraczają granice gatunków, konwencji i dobrego smaku, miksując niedorzeczną komedię z filmową baśnią, horrorem i musicalem – pisał Grzegorz Kłos w recenzji dla WP Film.

Tryumfalny pochód "Córek dancingu" przez USA rozpoczął się na początku 2017 rok. To wtedy film trafił do amerykańskich kin i został zauważony przez tamtejsze wpływowe magazyny. Zagraniczni recenzenci zwracali uwagę na oryginalność filmu i bezkompromisowość warstwy wizualnej. Wcześniej zdobył w Polsce Złote Lwy za najlepszy debiutu reżyserski.

"Córki dancingu" – 00:40, TVP 2

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: ''Córki dancingu'' w amerykańskim Box Office
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić