Piotr Kalsztyn| 

Policjanci uczyli się ścigać bandytów na PlayStation 4. O dziwo, to działa

7

Brytyjscy policjanci ze specjalnej grupy pościgowej szkolili się grając w najnowszą wersję symulatora wyścigów samochodowych Gran Turismo. Efekty treningu sprawdzali już na prawdziwym torze Silverstone.

Policjanci uczyli się ścigać bandytów na PlayStation 4. O dziwo, to działa
(PlayStation, Drev Gibson)

PlayStation i policja z hrabstwa Lincolnshire połączyły siły. Wybrana czwórka doświadczonych w pościgach oficerów wykorzystała grę na konsoli do poprawy swoich umiejętności.Kierowcy używali gogli VR do jazdy w Gran Turismo Sport. Okazało się, że wirtualny trening już przy pierwszym okrążeniu skrócił ich czasy przejazdu prawdziwymi samochodami średnio aż o 5.7 sekundy. U kierowców zauważono też większą płynność prowadzenia radiowozu.

Gra komputerowa nie zastąpi tradycyjnych metod szkolenia. Zawsze jednak szukamy innowacyjnych sposobów, które mogą je uzupełnić. Jeżeli mogą z niej korzystać kierowcy wyścigowi, to dlaczego nasi mieliby nie skorzystać - powiedział Shaun West z policji w Lincolnshire.

Policjanci nie siedzieli oczywiście przed konsolą podpiętą do telewizora. Poza tym, że korzystali z trybu wirtualnej rzeczywistości, mieli stałą pomoc instruktorów akademii jazdy Gran Turismo. Podczas treningu w grze system identyfikował błędy kierowców. Wyłapywał każdą nad- czy podsterowność, zbyt późne hamowanie czy pokonywanie zakrętów ze zbyt dużą prędkością. Potem, nadal w grze, wyjaśniano kursantom jak poprawić problematyczne elementy ich jazdy.

Podobne wirtualne treningi przechodzą także zawodowi kierowcy wyścigowi. Akademia Gran Turismo daje możliwość zdobycia prawdziwej licencji kierowcy sportowego teamu Nissana wyścigowego. Od 2008 prowadzone są zawody dla graczy, w których taka licencja jest główną nagrodą.

Jedna sprawa to szkolić zawodowców ścigających się na torach. Jednak idea, że gra mogłaby pomóc policjantom w lepszy sposób zareagować w kryzysowej sytuacji jest dla nas absolutnie niesamowita - stwierdził Laurence Wiltshire z GT Academy.

Zobacz także: Zobacz także: Warsaw Games Week

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić