Michał Nowak
Michał Nowak| 

Rozprawili się z mitem o szkodliwości e-papierosów. Eksperyment naukowców

73

Nowe badania wykazują, że e-papierosy są o 95 proc. mniej szkodliwe od tych zwykłych. Aby zademonstrować to palaczom brytyjska państwowa służba zdrowia zleciła przeprowadzenie eksperymentu. Widać na nim, ile substancji smolistych wydziela klasyczny papieros, a ile ten elektroniczny.

Rozprawili się z mitem o szkodliwości e-papierosów. Eksperyment naukowców
(Youtube.com)

Po co palić e-papierosy, skoro są tak samo szkodliwe? Takie słowa często słyszeli brytyjscy lekarze od swoich pacjentów. Ich zdaniem palacze celowo wprowadzani są w błąd nieprawdziwymi wynikami badań. Dlatego przeprowadzili własne, na poparcie których wykonali poniższy eksperyment.

Ten eksperyment demonstruje mające dewastujący wpływ na nasz organizm skutki palenia papierosów i pomaga zrozumieć, że e-papierosy powodują zaledwie ułamek tego zagrożenia – mówi profesor John Newton z państwowej służby zdrowia.

To oczywiste, że e-papieros jest niezdrowy. Jednak szkody, jakie wyrządza w naszym organizmie w porównaniu do klasycznego papierosa, są o 95 proc. niższe. Statystycznie e-papierosy lepiej niż silna wola sprawdzają się jako jeden z etapów na drodze do całkowitego rzucenia palenia. Dzięki nim śmiercionośny nałóg rzuciły tysięcy Brytyjczyków. Aktualnie na Wyspach palenie e-papierosów deklaruje 2,5 mln obywateli.

To byłby tragedia, gdyby tysiące palących, którzy mogliby pozbyć się nałogu z pomocą e-papierosów, nie zrobiłaby tego z powodu strachu przed ich szkodliwością. Trzeba przekonać palaczy, że e-papierosy będą im szkodziły dużo mniej – kontynuuje profesor.

Palenie potęguje ryzyko wystąpienia przeszło 50 poważnych chorób. Są wśród nich nowotwory oraz choroby układu krążenia.

Co z innymi wspomagaczami rzucania palenia? Zdaniem brytyjskich lekarzy e-papierosy są tak samo pomocne w pozbywaniu się nałogu jak plastry czy gumy nikotynowe.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Żywność, która może powodować raka
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić