Bartłomiej Nowak
Bartłomiej Nowak| 
aktualizacja 

Euro 2024. Dlaczego Hiszpanie nie śpiewali hymnu? Odpowiedź jest prosta

114

Przed rozpoczęciem meczu Hiszpania – Chorwacja, który ta pierwsza wygrała z wynikiem 3:0, piłkarze jej reprezentacji nie śpiewali hymnu. Dlaczego? Nie chodzi tu o żadne teorie spiskowe czy bojkot. Okazuje się, że wyjaśnienie jest bardzo proste.

Euro 2024. Dlaczego Hiszpanie nie śpiewali hymnu? Odpowiedź jest prosta
Euro 2024. Dlaczego Hiszpanie nie śpiewali hymnu? (GETTY, Julian Finney)

Tak jak przed wszystkimi meczami na Euro, tak przed hitowym sobotnim starciem Hiszpania – Chorwacja odegrano hymny obu państw. Wiele pytań i komentarzy pojawiło się gdy podczas odgrywania "La Marcha Real" - czyli hiszpańskiego hymnu - piłkarze milczeli.

Ani jeden piłkarz z półwyspu iberyjskiego nie śpiewał jednak hymnu narodowego. Fani z całego świata zachodzili w głowę czy przypadkiem nie jest to jakaś forma protestu.

Okazuje się, że nic z tych rzeczy. Wytłumaczenie jest dość prozaiczne. Hiszpański hymn jako jeden z czterech obok San Marino, Kosowa, Bośni i Hercegowiny po prostu nie ma tekstu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pod Siatką: Dominikana ograna! Kluczowy set na przewagi

Hiszpański hymn został skomponowany przez Manuela de Espinosa de los Monteros w 1771 r. Stał się jednym ze znaków rozpoznawczych Hiszpanii na świecie za czasów królowej Izabeli II - która panowała w latach 1833–1868. W tamtym czasie grana była sama melodia.

Słowa w hymnie hiszpańskim pojawiły się za czasów panowania generała Franco (1938–1975). Po jego panowaniu tekst ponownie usunięto - bo kojarzył się bezpośrednio z dyktaturą.

Po śmierci generała Franco i przywróceniu w kraju monarchii władcą został Juan Carlos I. Na początku panowania wnuka ostatniego króla Hiszpanii, Alfonsa XIII Burbona ponownie wprowadzono hymn, który do dzisiaj pozostaje samą melodią.

Niektórzy kibice śpiewają na trybunach nieoficjalny tekst hymnu. Nie wszyscy, bo nie robią tego osoby z Katalonii, Kraju Basków czy Teneryfy. W związku z tym piłkarze również milczą. Tak było także przed meczem z Chorwacją.

Hiszpańska drużyna, prowadzona przez Luisa de la Fuente zwana też "La Furia Roja" to trzykrotny zwycięzca Euro (1964 r., 2008 r. i 2012 r.). W turnieju w Niemczech gra w grupie B, a jej przeciwnikami są Chorwacją, Włochami i Albanią.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić