aktualizacja 

Zdziwieni? Takie wykształcenie ma Andrzej Gołota

130

Na przełomie XX i XXI wieku był jednym z czołowych pięściarzy. Toczył walki o mistrzostwo świata, mierzył się z takimi zawodnikami jak Lennox Lewis, Riddick Bowe czy Mike Tyson. Do dnia dzisiejszego jest bardzo popularny w Polsce, nie wszyscy jednak wiedzą, jakie ma wykształcenie. To może być zaskoczenie.

Zdziwieni? Takie wykształcenie ma Andrzej Gołota
Andrzej Gołota ukończył szkołę średnią (PAP, Darek Delmanowicz)

Pierwszy duży sukces Andrzej Gołota osiągnął w 1988 roku. 20-letni wówczas zawodnik wywalczył brązowy medal na igrzyskach olimpijskich w Seulu. Rok później zajął trzecie miejsce na mistrzostwach Europy. W 1992 roku przeszedł na zawodowstwo.

Łącznie stoczył 52 walki. Wygrał 41 z nich, w tym 33 przez nokaut. Pierwszej porażki doznał dopiero w 1996 roku, gdy przegrał z Riddickiem Bowe przez dyskwalifikację (sytuacja powtórzyła się pięć miesięcy później). Rywalizował ponadto z Lennoxem Lewisem, Mikiem Tysonem czy Chrisem Byrdem.

Kilkukrotnie walczył o mistrzostwo świata. Nigdy jednak nie udało mu się zgarnąć pasa. Ostatni raz w ringu pojawił się w lutym 2013 roku, gdy przegrał z Przemysławem Saletą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: #dziejesiewsporcie: partnerka Cristiano Ronaldo cała na biało

Obecnie mieszka wraz z rodziną w Stanach Zjednoczonych. W Polsce pojawia się rzadko. Mimo to wciąż jest bardzo popularny w naszym kraju.

Wykształcenie Andrzeja Gołoty. Jaką szkołę ukończył?

Niewiele osób jednak wie, jaką szkołę ukończył "Andrew". Gołota uczęszczał do warszawskiego Technikum Samochodowego przy ul. Sandomierskiej. Bardzo dobrze poszło mu na maturze. "W Zespole Szkół przy ul. Sandomierskiej zdał ją z drugą lokatą" - czytamy na stronie Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Wszystko wskazuje na to, że na tym Gołota zakończył edukację. Nigdy bowiem nie chwalił się bowiem studiowaniem. Można więc założyć, że posiada wykształcenie średnie.


Inaczej przedstawia się sytuacja jego żony Marioli. Ukończyła ona studia prawnicze, które należą do bardzo wymagających.

Dodajmy, że pierwszy kontakt z boksem miał właśnie w szkole . Stało się to dzięki nauczycielowi wychowania fizycznego dr. Romanowi Dębickiemu. W 1982 roku rozpoczął treningi w Legii Warszawa. Już jako nastolatek dysponował świetnymi warunkami fizycznymi, co było jego dużym atutem. Demostrował także niebywałą siłę.

Autor: KOZ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić