Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Arkadiusz Stando
|

Asteroida uderzyła w Ziemię. Odkryto ją kilka godzin przed zderzeniem

17
Podziel się:

W sobotę po południu niewielka asteroida zderzyła się z atmosferą Ziemi. Kosmiczny głaz 2018 LA prawdopodobnie wybuchł nad Oceanem Indyjskim, gdzieś pomiędzy Afryką a Papuą Nową Gwineą.

Asteroida wybuchła wchodząc w atmosferę
Asteroida wybuchła wchodząc w atmosferę (Youtube.com)

2018 LA (wcześniej określona jako ZLAF9B2) miał zaledwie 2 metry średnicy. Po raz pierwszy zaobserwowano go kilka godzin przed zderzeniem, przez Catalina Sky Survey w Arizonie. "To już drugi raz, kiedy lokalizacja uderzenia została przewidziana jeszcze godziny przed uderzeniem" - podaje Paul Chodas, kierownik NASA CNEOS, odpowiedzialnego za badania nad obiektami bliskimi Ziemi.

Co prawda udało się ustalić, gdzie uderzy asteroida, ale nie było zbyt wiele czasu, żeby zareagować. Na szczęście obiekt był niewielkich rozmiarów, więc nie była w stanie stworzyć zagrożenia dla życia. To już trzecia sytuacja, gdzie asteroida została wykryta tuż przed zderzeniem. W każdym z przypadków nie spowodowały żadnych uszkodzeń i zagrożenia,

Uderzenie asteroidy udało się nagrać na kamerze internetowej umieszczonej w RPA. Może się wydawać, że skała uderza o grunt i wybucha, ale tak naprawdę znika za horyzontem. Eksperci z NASA twierdzą, że rozpadła się kilka lub kilkanaście kilometrów nad powierzchnią.

Oddział NASA odpowiedzialny za obserwacje NEO, czyli obiektów bliskich Ziemi, tłumaczy swoje niedopatrzenie. Twierdzą, że obiekt był mniejszy niż te, które mają wykrywać. Tak niewielka asteroida nie stwarza zagrożenia, więc naukowcy nie marnują czasu na ich wykrywanie.

KOMENTARZE
(17)
Stefek
4 lata temu
Kurde. To chyba robota Tuska.
Hej
4 lata temu
Kilka godzin oznacza że wielcy tego świata będą żyć przez chwilkę dłużej później też i ich dopadnie to ćoś jeżeli będzie dość duże . Tak że nie ma co się przejmować trzeba żyć najlepiej jak się da i niczego nigdy nie żałować .
wz
4 lata temu
Bo za Papuą Nową Gwineą jest już Ocean Spokojny, a przed Afryką- Atlantyk
999
4 lata temu
Pewnie demona w ufo Bozia strącił i tyle szumu hehe
delta
4 lata temu
No dobra. Była małych rozmiarów. Ale jeżeli jakimś cudem nie spali się do końca i walnie w Kreml lub Biały Dom to co wtedy ?
cinekGTAPL
4 lata temu
Ludzie śmiejcie się śmiejcie a co by było gdyby ta asteroida była o kilka metrów większą?
LOL
4 lata temu
brawo NASA
nknk
4 lata temu
panie jak pierdyknie to ino roz, wtedy nawet grube banki na koncie ni pomga
51
4 lata temu
to w koncu drugi raz czy trzeci przed zderzeniem? bo się pogubiłem. redaktorku - KOREKTA tekstu!!!!
Gość
4 lata temu
szkoda że nie Meteor
serio
4 lata temu
Uderzyła w Ziemię a rozpadła się w atmosferze to chyba różnica. Kto to pisze...
kwch
4 lata temu
ale macie zryte berety w tej redakcji.
jarek
4 lata temu
a jak by wykryli to co parasole rozłożą?
CoZaMloty
4 lata temu
Pomiędzy Afryką A Nowa Gwinea jest jeszcze Australia oraz Indonezja Barany! I od kiedy jakakolwiek Gwinea leży w sąsiedztwie oceanu indyjskiego?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić