Bolesław Breczko
Bolesław Breczko| 
aktualizacja 

Częściowe zaćmienie Księżyca już dziś. Wieczorem patrz w niebo!

37

Zaraz po wschodzie Księżyca, o godzinie 20:20, będzie on częściowo zaciemniony przez cień Ziemi. Najlepszy widok na to zjawisko będą mieli mieszkańcy Polski wschodniej. Bierzcie lornetki, lunety, teleskopy oraz aparaty i róbcie zdjęcia!

Częściowe zaćmienie Księżyca już dziś. Wieczorem patrz w niebo!
(PAP, Marcin Bielecki)

Zaćmienie Księżyca ma miejsce wtedy, gdy oświetlające go światło słoneczne jest zablokowane przez Ziemię. Dziś będziemy mogli zobaczyć częściowe zaćmienie. W fazie maksymalnej cień Ziemi zakryje Księżyc w 24 procentach. Czyli prawie ćwiartka Księżyca, który jest dziś w pełni, będzie zaciemniona.

Najlepszy widok na to zjawisko będą mieli mieszkańcy wschodniej części kraju. Księżyc zacznie tam wschodzić ok. 20:15, a faza maksymalna zaćmienia nastąpi o 20:20. Księżyca należy szukać nad samym horyzontem, najlepiej poza miastem, na otwartym terenie, tak, aby nic nie zasłaniało widoku na srebrny glob.

Mieszkańcy centralnej i zachodniej części Polski będą mogli oglądać zaćmienie na poziomie 18-20 procent. Księżyc wyjdzie ze strefy cienia, a częściowe zaćmienie się zakończy o godzinie 21:18. Po tym czasie nastąpi faza półcienowa, która będzie słabo widoczna gołym okiem. Definitywne zakończenie zaćmienia nastąpi o godzinie 22:50.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić