Adam Bednarek
Adam Bednarek| 
aktualizacja 

"IQ spada z pokolenie na pokolenie". To nic nowego - odświeżono stare badania

56

"Ludzkość głupieje" - na takie nagłówki możecie w ostatnich dniach natknąć się w sieci. Owszem, to prawda i wiemy to od jakiegoś czasu. Wcale nie chodzi o pogląd, że "kiedyś było lepiej", a dzisiejsza młodzież do niczego się nie nadaje. Po prostu ktoś odświeżył badania z 2018 roku.

Ludzkość jest coraz mniej inteligentna?
Ludzkość jest coraz mniej inteligentna? (123RF)

Ludzkość staje się coraz mniej inteligentna - do takiego wniosku dochodzi wiele osób. I nie jest to czcze gadanie. W sieci cytowane są badania naukowców, z których wynika, że IQ spada o 7 punktów na pokolenie.

Niektórzy mogą pamiętać, że podobne badania pojawiły się w 2018 roku. A skoro o pogorszeniu wspomina się również teraz, to łatwo dojść do wniosku, że jest coraz gorzej. Na szczęście możemy was uspokoić - cały czas chodzi o te same badania, o których pisaliśmy w 2018 roku. Przypomnijmy:

W XX wieku człowiek obserwował ogromny wzrost IQ na całym świecie. Tempo osiągało około 3 punkty na dekadę, co jest naprawdę sporą liczbą. Nowe badania biorące pod uwagę wyniki ponad 730 tysięcy testów na inteligencję pokazują, że tzw. efekt Fylnna osiągnął szczyt wśród urodzonych w połowie lat 70. Od tego czasu niestety, ale średnia IQ na świecie się zmniejsza.
-Arkadiusz Stando

Dane wykorzystane w badaniu były pozyskiwane przez wiele lat. Znalazły się wśród nich testy młodych mężczyzn urodzonych w latach 1962-1991. Łącznie zebrano ponad 730 tysięcy wyników IQ. Mężczyźni przebadani mieli po 18 i 19 lat. Co ujawniły wyniki, to 7 punktowy spadek na pokolenie, po 1975 roku

Zobacz także: Zobacz też: Jak będą wyglądały miasta przyszłości?

Nieważne, czy badania są świeże, czy z czerwca 2018 roku, skoro wnioski są niezbyt optymistyczne. Owszem, ale można spojrzeć na sprawę z innej strony. Wyniki IQ przestają być wiarygodne, bo metoda badania jest przestarzała.

Jak pisaliśmy niedawno, istnieje teoria, że spadek średniego IQ to tylko mit, budowany w oparciu o testy nieprzystosowane do dzisiejszych standardów. Ekonomista Ole Rogeberg, zwracał uwagę na podział rodzajów inteligencji, a więc inteligencję skrystalizowaną i inteligencję płynną. W pierwszej kategorii znajdują się kwestie wyuczone, w drugiej zaś – wrodzona zdolność do korzystania z logiki.

Ciągłe zmiany w otaczającym nas świecie, w tym ogromny postęp technologiczny, zmuszają do większego skupienia na wiedzy podręcznikowej. Pojawiają się zagadnienia, których w minionym stuleciu po prostu nie było. Siłą rzeczy wyniki testów IQ mogą uchodzić za niemożliwe do bezpośredniego porównania, co zamykałoby wszelkie dywagacje na ich temat.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić