oprac. Łukasz Michalik| 
aktualizacja 

Lżejszy przebieg COVID-19. Lekarz wyjaśnia, jak to możliwe

17

Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 nie dla wszystkich kończy się tak samo. Ekspert, mikrobiolożka dr Joanna Jursa-Kulesza wyjaśnia, co wpływa na przebieg choroby.

Lżejszy przebieg COVID-19. Lekarz wyjaśnia, jak to możliwe
Nasilenie objawów to sygnał, by niezwłocznie skontaktować się z lekarzem (pixabay.com, guvo59)

Podejmowane przez nas środki ostrożności nie zawsze okazują się skuteczne. Co robić, jeśli mimo naszych starań dojdzie do zakażenia koronawirusem? Możemy mieć pewien wpływ na przebieg choroby, co wyjaśnia dr Joanna Jursa-Kulesza z Samodzielnej Pracowni Mikrobiologii Lekarskiej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak zauważyła, spokój pacjenta pozytywnie wpływa na proces leczenia. Istotne jest także ograniczanie aktywności do niezbędnego minimum, odpoczynek i nawadnianie organizmu. W przypadku lekkiego przebiegu choroby powinniśmy reagować podobnie, jak w czasie typowego przeziębienia.

Jednocześnie ekspertka podkreśliła, by nie lekceważyć COVID-19 i obserwować reakcje naszego organizmu. W przypadku nasilenia się objawów, jak utrzymywanie się gorączki czy duszności, konieczny jest szybki kontakt z lekarzem.

Ekspertka zauważyła przy tym, że – niezależnie od podejmowanej przez nas profilaktyki – jesień jest czasem sprzyjającym infekcjom różnymi wirusami. Należy do nich także koronawirus SARS-CoV-2, który pod względem sposobu rozprzestrzeniania nie różni się od innych wirusów atakujących drogi oddechowe.

Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić