Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil Karnowski
Kamil Karnowski
|
aktualizacja

Miliony nie mogą uwierzyć, że to jedno, niezmienione zdjęcie

72
Podziel się:

Ten niepozorny obrazek od kilkunastu godzin nie daje spokoju milionom internautów. Wygląda na to, że są to połączone dwa zdjęcia zrobione z różnej perspektywy. Nic bardziej mylnego!

Miliony nie mogą uwierzyć, że to jedno, niezmienione zdjęcie
(imgur.com)

Choć możesz nie wierzyć, to jest jedno i to samo zdjęcie. Nie było obrabiane graficznie. Widzisz ogromną różnicę pomiędzy fotografią z prawej i lewej strony? To wszystko efekt złudzenia optycznego, które błyskawicznie opanowało sieć. Tylko na Imgurze udostępniono je ponad 1,5 mln razy. Podobnie jest na Reddicie, gdzie masowo pojawiają się komentarze użytkowników, którzy nie wierzą własnym oczom

To żadna sztuczka, każdy może to sprawdzić. Wystarczy wyciąć zdjęcia w dowolnym programie graficznym i zamienić je miejscami. Sami przekonacie się, że fotografie niczym się od niego nie różnią. Dla tych, którzy nie chcą sprawdzać na własną rękę przygotowaliśmy prostą prezentację.

Skąd bierze się taka rozbieżność? Ludzkie oko postrzega obrazek z połączonych ulic jako całość i powoduje, że zaczynamy sobie wyobrażać miejsce zbiegu "obu" ulic gdzieś poniżej. To sprawia, że stają się one rozbieżne, a przez to jedna z nich wydaje się być fotografowana z innej perspektywy.

Podobny efekt widać w przypadku tzw. Efektu odchylonej wieży. W 2007 r. zdobyło ono nawet nagrodę najlepszej ilozji roku. Iluzja ta wykorzystuje fakt, że nawet, gdy widzimy dwa zdjęcia sklejone w jedno, postrzegamy je jako całość i naturalnie "dorabiamy" do tego perspektywę.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(72)
Bry
5 lata temu
Ja też nie widzę żadnej różnicy :-)
kalisz
5 lata temu
Podobne do 3d - podkreślam podobne a nie 3d.
hart
5 lata temu
Żal.pl
ja
5 lata temu
mam horom curke
dede
5 lata temu
Hahah a co oni ślepym pokazywali te obrazki ?
aaaa
5 lata temu
Słabe jak na takie iluzje, te dwie wieże jeszcze gorsze. Do tego potrzeba zdjęć z mniejszą ilością elementów. Wystarczy spojrzeć na jasną plamę światła z boku z lewej i od razu widać, że to takie samo zdjęcie. "To żadna sztuczka, każdy może to sprawdzić. Wystarczy wyciąć zdjęcia w dowolnym programie graficznym i zamienić je miejscami." a to to już podsumowanie głupoty, nawet po polsku nie potrafią tego napisać. Bo jak wyciąć zdjęcia i zamienić je miejscami to będziemy (przy identycznej wielkości obrazka) dwa różne zdjęcia w plikach o innych nazwach. Przy różnej wielkości zdjęć są inne kombinacje, ale w żadnej nie uzyska się tego o co chodzi w tym pożal się Boże artykule.
VASCO
5 lata temu
chyba mam problemy ze wzrokiem
A
5 lata temu
Nie kumam „fenomenu”...
Ewka
5 lata temu
Przecież zdjęcia są identyczne - głupota.
cosiedziejesi...
5 lata temu
jak mam otwarte oczy to widzę, a jak zamknę to nie widzę
Egon
5 lata temu
Brawo! Musiałem przeczytać artykuł, żeby się przekonać, że nie widzę tego o czym mówi nagłówek.
NICK
5 lata temu
Ja tam nic nie widzę, to są dwa takie same zdjęcia i fajrant. Przestańcie głupoty pisać!
korektor
5 lata temu
Czy ja dobrze widzę, że autor tekstu pod koniec próbował napisać "ilózja"?
kk
5 lata temu
słabe
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić