Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JAR
|

Skuteczność 97 proc. Niepokojący wynalazek naukowców z Chin

307
Podziel się:

Sztuczna inteligencja w Chinach ma zrewolucjonizować system i odciążyć prokuratorów. Ci mieliby zajmować się tylko bardziej "złożonymi" i trudnymi zbrodniami.

Skuteczność 97 proc. Niepokojący wynalazek naukowców z Chin
Sztuczna inteligencja zastąpi prokuratorów? Rewolucyjny pomysł w Chinach. Na zdjęciu prezydent kraju, Xi Jinping (Reuters)

Naukowcy twierdzą, że Chiny stworzyły "prokuratora" w postaci sztucznej inteligencji, który może oskarżać ludzi o przestępstwa, nawet z ponad 97-procentową dokładnością.

Testowany system może wnieść oskarżenie na podstawie słownego opisu sprawy. Narzędzie zostało zbudowane i sprawdzone przez Ludową Prokuraturę Szanghaj Pudong, największą prokuraturę okręgową w Chinach.

Jak tłumaczy pomysłodawca profesor Shi Yong, sztuczna inteligencja ma za zadanie odciążyć prokuratorów od mniejszych spraw. Ci mieliby zajmować się tylko bardziej "złożonymi" i trudnymi zbrodniami.

Jak donosi South "China Morning Post", sztuczna inteligencja może działać na standardowym komputerze stacjonarnym. Akt może sporządzić na podstawie danych o oskarżonym człowieku.

System w najpopularniejszych sprawach

Jak podkreśla "Daily Mail", system był testowany 5 lat. Jego skuteczność sprawdzano, wykorzystując 1700 różnych przypadków z prokuratory. Sztuczna inteligencja może wnieść oskarżenie w związku z najpopularniejszymi przestępstwami w Azji: oszustwa z kartami kredytowymi, drobne kradzieże czy wykroczenia drogowe.

System może do pewnego stopnia zastąpić prokuratorów w procesie podejmowania decyzji - dodaje Shi Yong.

Niektóre technologie sztucznej inteligencji już istnieją w organach ścigania, ale byłby to pierwszy przypadek, w którym jest ona zaangażowana w wnoszenie zarzutów.

Zobacz także: Rosyjskie ćwiczenia wojskowe. Czołgi w pobliżu Ukrainy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(307)
PodatkISocjal...
10 miesięcy temu
Taki "zaprogramowany prokurator" to marzenie każdego pisowca :)
pawel-
11 miesięcy temu
dziękujemy naukowcom z Chin za zmutowanie wirusa grypy ...
Dobre jestem ...
11 miesięcy temu
no tak bo po co utrzymywać prokutorów jeśli o wyroku decyduje sąd. Robot się nie odwoła;) Z drugiej strony jeśli taki system byłby rzeczywiście uczciwie zaprojektowany to mógłby wreszcie pomóc w czytaniu tych ogromnych akt i wyciągać z nich wnioski. A sędzia mógł by się krócej przygotowywać do rozprawy. Teraz jest podobni jak z posłami którzy podejmują decyzję mimo, że nie zapoznali się z tematem.
sed
11 miesięcy temu
odszkodowania od komunistycznych chin za zarazę z wuchan niech zasądzi juz czas
Neo
11 miesięcy temu
Jeśli ktoś nie wie dokąd to wszystko zmierza. MATRIX. Polecam obejrzeć klasyka z 1999 r. Właśnie w kinach grają jego nowszą część.
Felek
11 miesięcy temu
Sprawa prosta. Jak nie płacisz np. za mandaty drogowe to dostajesz wyrok z automatu. Np. musisz odpracować jakąś ilość godzin społecznie itp... w takich przypadkach nie potrzeba żadnego sędziego. Zaoszczędzone pieniądze, czas, nerwy itp...
Sombra
11 miesięcy temu
W Chinach sztuczna inteligencja a u na ludzka inteligencja to robi wiec co? sztuczna skuteczniejsza niż ludzkie działania??????Nie prawda u nas ludzka jest niewspółmiar skuteczniejsza co widać po działaniach wymiaru sprawiedliwości jaki stosują pisiory!!
****
11 miesięcy temu
to co chiny mają w głowach tak potężne projekty to usa ruski unia muszą pochylić jusz się chiny dyktują warunki cenowe na świecie surowców żywności
Pytajka
11 miesięcy temu
Chiny, to kraj zalany ludźmi, więc sztuczna inteligencja jest tu niezbędna do załatwiania spraw. Ciekawe czy pozwalniają ludzi z pracy, gdy zastąpią ich komputery w sądach. Tyle z tego korzyści, że migiem mogą być rozwiązane sprawy w sądzie.
Tak przy okaz...
11 miesięcy temu
Należałoby jeszcze zobowiązac prawnie ludzi do oskarżania samych siebie. Dobry AI-prokurator dały by radę. Następnie każdy sam by się uwięził zgodnie z samo-wyrokiem. I nie były by potrzebne już jakieś lockdowny. Oby się udało!
Stop sos
11 miesięcy temu
Chiny to głupi kraj nie modry tylko bardzo głupi nasze dzieci będą zachowywać się jak cyborgi
Temides
11 miesięcy temu
Brawo. Jeszcze jakby wykrywał w kłosie poziom bzdur i kłamstw. To ok. A wtedy byłyby same oskarżenie o bezpodstawne składanie zeznań.
zdzicho56
11 miesięcy temu
Kompletny odjazd!!!Zastapmy ludzi i bedzie fajnie!!!!!!!!!!!!!!!!!!ZZostana tylko przywodzcy .Potem sztuczna intligencja dojdzie do wniosku ,po wuj oni sa potrzebni i ich sie pozbedzie.
jokol
11 miesięcy temu
W Polsce to się nie sprawdzi bo pisowcy i tak są bezkarni, a o swoich sędziów tez muszą zadbać by brali kasę za nic!!!!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić