Kamil Niewiński| 

Polskie satelity polecą w kosmos. Znamy już oficjalną datę

15

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej, że na orbitę ziemską zostaną wysłane polskie satelity. Kiedy to się stanie i za co będą one odpowiedzialne?

Polskie satelity polecą w kosmos. Znamy już oficjalną datę
Polska zyska cztery nowe satelity na orbicie (Unsplash, NASA)

Państwa chcące liczyć się w wyścigu technologicznym muszą brać pod uwagę wiele różnych sektorów. Jednym z nich, nad którym często się nie zastanawiamy, jest chociażby przestrzeń kosmiczna. Oczywiście naiwne byłoby wierzenie, że w ciągu kilkunastu lat Polska stanie się w tym aspekcie potęgą, lecz nie oznacza to, że powinniśmy go zaniedbać.

To właśnie dlatego zdecydowanie warta odnotowania jest informacja, którą na poniedziałkowej konferencji prasowej podzielił się minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Nasz kraj przy wsparciu ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej) wyśle w kosmos cztery sztuczne satelity, a stać się to ma już za cztery lata. Koszt budowy ma zaś wynieść 85 mln euro (ok. 378 mln zł).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ile kosztuje wyprawa w kosmos? Odpowiada polski astronauta
To niezwykle ważna umowa, która daje nam nowe narzędzia zwiększające bezpieczeństwo i poprawę jakości życia nas wszystkich - powiedział Buda.

Polskie satelity polecą w kosmos. Jaki będzie ich cel?

Umowa z ESA została ustalona na budowę trzech satelitów optoelektronicznych i jednego radarowego. Mają być one wykorzystywane w szeregu różnych zastosowań - od planowania przestrzennego, przez gospodarkę wodną i rolnictwo, po ocenianie strat wojny w Ukrainie.

Dane uzyskane dzięki satelitom będą służyły m.in. rejestrowaniu, ocenie i monitorowaniu skutków zmian klimatycznych i zanieczyszczenia środowiska, a także do oceny bezpieczeństwa, czy np. do określenia wysokości wsparcia państwa dla rolników i przedsiębiorców. Obecnie Polska nie posiada własnych satelitów, a zapotrzebowanie na dane o wysokiej rozdzielczości jest bardzo duże [...] Na potrzeby infrastruktury drogowej za pomocą danych satelitarnych można prowadzić analizę zmian właściwości nawierzchni, czyli oceniać jej zużycie, przewidując potencjalne zagrożenia w postaci wystąpienia uszkodzeń - mogliśmy dowiedzieć się podczas konferencji.

Nie będą to pierwsze polskie satelity w przestrzeni kosmicznej - to miano dzierży PW-Sat, który był projektem studentów Politechniki Warszawskiej. Ten stosunkowo niewielki sześcian trafił na orbitę w 2010 r. i działał przez 20 miesięcy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić