Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil Karnowski
Kamil Karnowski
|
aktualizacja

Poważne oskarżenia wobec Microsoftu. Wykorzystywał dane użytkowników

56
Podziel się:

Zdecydowana większość użytkowników Windowsa 10 mogła zgodzić się na regulamin, który mógł łamać przepisy ustawy o ochronie danych osobowych.

Poważne oskarżenia wobec Microsoftu. Wykorzystywał dane użytkowników
(iStock.com)

Microsoft miał później wykorzystywać dane dla własnych korzyści. Uzyskane podczas instalacji systemu zgody zezwalały producentowi np. na zbieranie informacji o zachowaniu użytkowników w sieci po to, by móc dostosowywać wyświetlane im reklamy w bardziej dopasowany sposób.

"Ustawienia domyślne" to największy wróg użytkowników. To właśnie ta opcja pozwalała Microsoftowi na zbieranie danych. Zaznaczając ją, oddaje się producentowi informacje o używanych aplikacjach, a nawet historię przeglądarki - donosi Russia Today.

Zobacz także: Zobacz także: Który smartfon robi obecnie najlepsze zdjęcia?

Wygląda na to, że Microsoft śledził dosłownie każdy krok użytkownika. W rezultacie, w bardzo natarczywy sposób wiedzieli o nim wszystko - komentuje Wilbert Tomesen, wiceszef holenderskiej organizacji zajmującej się ochroną danych, która znalazła lukę w systemie.

Microsoft odpowiedział na zarzuty. Jednoznacznego przyznania się do tych praktyk nie ma się jednak co spodziewać. Firma ogłosiła jedynie, że wprowadziła zmiany, które pozwolą użytkownikom na "podejmowanie jaśniejszych decyzji".

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(56)
zaq
5 lata temu
A co robi Google ze swoimi użytkownikami? Dokładnie to samo.
addam
5 lata temu
Obejrzałem parę płyt głównych, procesorów, pamięci, laptopów, telefonów i odbiorników tv. za jakiś czas przeszedłem na FB i .....widzę reklamy oglądanych prze zemnie artykułów i zachętę do ich kupna. A mam Linuksa
antyklerykal
5 lata temu
w końcu w krajach katoludów mamy DEMOKRACJĘ a jedynie słuszna władza musi wiedzieć co robi i myśli "przypadkowe społeczeństwo" aby nie przyszedł im do głowy DEMOKRATYCZNY majdan !!!!!!!!!!!!!!!
piter
5 lata temu
Jak komuś nie chce się czytać komunikatów w jego własnym języku podczas instalacji to jego sprawa. Windows nie jest idealny, podobnie jak i inne systemy operacyjne, jednak wspomniane opcje są włączone jesli wybierze się domyślne ustawienia i można to zmienić, również już po zainstalowaniu systemu.
aaa
5 lata temu
wszystko fajnie, tylko dlaczego nikt nie zrobi takiej licencji w której user zaznaczy, że "nie chce aby jego dane gdzieś tam lądowały" tylko ładuje się wszystko w jeden tekst licencji i jak nie zaakceptujesz to niczego nie zainstalujesz. Już dzisiaj w sklepach internetowych jest opcja, że musisz zaakceptować "przetwarzanie" swoich danych, bo jak nie zaznaczysz, to nie kupisz, co na to szacowna instytucja o nazwie GIODO czy jakoś tak ?
Wodzu
5 lata temu
Czy jest jakiś nowy system operacyjny? Jest UE 2017,
android szpie...
5 lata temu
takie głupoty sprawdź teraz Android
Budka
5 lata temu
Windows 10 to PO+PSL+Nowoczesna
rr
5 lata temu
Ludzie nie wiedzą że już Win98 miał taką zabawną funkcjonalność iż przy błędzie programu pocztowego w ramach informacji o błędach wysyłał zawartość kosza. Złapałem go na tym przed laty, zupełnie przypadkiem ... i od tego czasu nie wierzę w prywatność
wkurzony
5 lata temu
Mam zainstalowany Windows 10 i dla mnie jest to obojętne czy mnie śledzą czy nie i tak nie mam nic do ukrycia.
ce
5 lata temu
Za kilka lat dowiemy, się że Windows wykradał dane użytkowników i wysyłał w świat, jak antywirus może to tym bardziej ten system...
ef
5 lata temu
Myślę, że ten system idzie na dno, to co się z nim teraz dzieje to tylko marketing i odcinanie kuponów. Oni już wiedz, że przyszłość to linux i nie maja z nim szans...
przereklamowa...
5 lata temu
Jak ktoś chce za dużo to potem nie ma nic mnie 10 przestała działać po 15 dniach gdy jej odciąłem internet bo pc służył do gier single dopiero kuzyn zrobił rozruch z płyty coś powywalał z systemu i teraz hula
fsfd
5 lata temu
Główny system wspierany przez Rząd z różnych państw, wykorzystywał dane użytkowników? To się w głowie nie mieści!!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić