Łukasz Michalik
Łukasz Michalik| 

Szkodliwość 5G. Ekspert komentuje popularne mity

88

Telefonia 5G wywołuje wiele kontrowersji. Wokół nowej technologii narosło wiele mitów i nieporozumień. Które z nich są bliskie prawdy? O opinię warto zapytać eksperta, zawodowo zajmującego się badaniem różnego rodzaju radiacji.

Antena 5G
Antena 5G

Skoro ktoś chce palić maszty, to powinien zacząć od palenia telefonów komórkowych. One są bardziej szkodliwe. Mają 100 razy większe natężenie pola niż stacja bazowa, z którą się łączą – zauważa prof. dr hab. n. med. Marek Zmyślony, prezes Polskiego Towarzystwa Badań Radiacyjnych im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Szkodliwość 5G? Ekspert tłumaczy

Jednocześnie ekspert zauważa, żenie da się całkowicie wykluczyć możliwości, że sieć 5G wykazuje jakieś szkodliwe działanie. Wynika to z faktu, że – na razie – nie ma miarodajnych wyników badań, które dotyczyłyby skutków stałej ekspozycji na stosowane w telefonii nowej generacji fale milimetrowe.

Jednocześnie trzeba podkreślić, że nie ma żadnych przesłanek, by się ich obawiać. Maszty 5G podnoszą bowiem poziom ekspozycji o maksymalnie kilkanaście procent, czyli o wartość niezauważalną z punktu widzenia ludzkiego organizmu.

Co więcej, maszty telefoniczne są częścią naszego otoczenia od co najmniej kilkunastu lat. Na razie nie udało się zaobserwować i potwierdzić ich wpływu na istotne zmiany we wskaźnikach, dotyczących zdrowia czy umieralności. - Takie fale najprawdopodobniej nie mają większego wpływu na ludzki organizm, ale nie można powiedzieć, że na pewno. Do tej pory było za mało badań, które by to zweryfikowały – podkreśla ekspert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić