Adam Bednarek
Adam Bednarek| 
aktualizacja 

Wichura odkryła znalezisko w polskim lesie. Cmentarz wojowników sprzed 2 tys. lat

6

Cmentarzysko może mieć nawet kilka hektarów. Znalezisko archeolodzy nazywają prawdziwą "sensacją".

Nowe odkrycie w polskim lesie to "sensacja"
Nowe odkrycie w polskim lesie to "sensacja" (iStock.com)

O odkryciu pisze gazetalubuska.pl. Dokładna lokalizacja cmentarzyska jest nieznana - archeolodzy nie chcą podawać jej publicznie, by nie "zaprosić" w ten sposób ewentualnych złodziei. Wiadomo jedynie, że badania prowadzone są na terenie powiatu gorzowskiego. .

Odkrycia dokonano przez przypadek. Wszystko zaczęło się od wichury, która wyrywała drzewa z korzeniami. To dzięki temu poszukiwacz poroży dostrzegł w ziemi metalowy przedmiot: grot włóczni. O znalezisku poinformował Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne "Tempelburg", które wraz z lokalnymi archeologami oraz wolontariuszami z całej Polski zaczęło odkrywać kolejne cenne pozostałości.

Udało się odnaleźć m.in. groty włóczni, żelazne elementy tarcz, miecze, a nawet dobrze zachowane groby. Według szacunków, cmentarz wojowników powstał w drugiej połowie pierwszego wieku i działał przez blisko 200 lat. Może mieć nawet kilka hektarów.

Dla archeologów jego odkrycie cmentarzyska prawdziwa sensacja. Wcześniej żadne dokumenty nie świadczyły o tym, aby w tamtym okresie w okolicy znajdowały się osady ani tym bardziej cmentarz. Dlatego też prowadzone mają być dalsze prace, ale najpierw niezbędne jest zbieranie pieniędzy, które sfinansują badania.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić