aktualizacja 

Wyjątkowe odkrycie u wybrzeży Anglii. Najdoskonalsza maszyna do zabijania

25

Na wybrzeżu Jurajskim w Dorset znaleziono czaszkę gigantycznego stwora morskiego. Skamielina ma niemal 2,5 m długości i pochodzi od pliozaura, który rządził morzami ok. 150 mln lat temu.

Wyjątkowe odkrycie u wybrzeży Anglii. Najdoskonalsza maszyna do zabijania
Pliozaur był największym morskim drapieżnikiem (YouTube)

Pliozaur, znany jako największy drapieżnik oceanów, jest tematem nowego filmu dokumentalnego Davida Attenborougha BBC, który zostanie wyemitowany w Nowy Rok.

Pliozaur był największym drapieżnikiem oceanów

W zeszłym roku entuzjasta skamieniałości Phil Jacobs znalazł pysk tego drapieżnika na skalistych plażach zatoki Kimmeridge. Miejsce znane to jest z podobnych odkryć geologicznych na wybrzeżu Jurajskim. Wielu z nich dokonał dr Steve Etches, który poświęcił na badania ponad 30 lat życia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ulubione miejsce Polaków. Jeżdżą tam od kilkunastu lat

Dr Etches został wezwany również do znaleziska Phila Jacobsa. Naukowiec zebrał zespół ekspertów, aby wydobyć skamielinę.

Dzisiaj nie ma nic porównywalnego z tym stworzeniem. To duży mięsożerny gad i jeden z największych, jakie kiedykolwiek żyły w morzu. Jest nawet większy niż T-Rex - zachwycał się Etches.

Pliozaur osiągał długość nawet 12 m

Zwierzę było tak masywne, że myślę, że byłoby w stanie skutecznie polować na wszystko, co niefortunnie znalazło się w jego przestrzeni – powiedział Andre Rowe, paleobiolog z Uniwersytetu w Bristolu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Colossal sea monster unearthed in UK - BBC News

Ogromny dinozaur był najdoskonalszą maszyną do zabijania, zdolną do poruszania się po oceanie z dużą prędkością i zabijania ofiar jednym ugryzieniem swoich 130 długich, ostrych jak brzytwa zębów.

Naukowcy przekazali BBC, że polował na stworzenia podobne do delfinów i inne pliozaury. Ten morski potwór osiągał ok. 9,75 do prawie 12 m długości i szybko poruszał się za pomocą czterech potężnych kończyn przypominających płetwy.

Źródło: BBC

Autor: MSI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić