aktualizacja 

Znaleźli to na plaży w Nowej Zelandii. "Jedna z prawdziwych tajemnic głębin"

26

Takie widoki nie zdarzają się często. Kałamarnica olbrzymia to jedno z najbardziej nieuchwytnych i spektakularnych stworzeń głębinowych. Natknęła się na nią grupa turystów podczas spaceru w Nowej Zelandii.

Znaleźli to na plaży w Nowej Zelandii. "Jedna z prawdziwych tajemnic głębin"
Trzeba mieć sporo szczęścia, aby zobaczyć kałamarnicę olbrzymią (Facebook, Anton Donaldson)

Do tego niecodziennego odkrycia doszło na plaży Farewell Spit w rezerwacie przyrody na północy Wyspy Południowej w Nowej Zelandii. Przewodnik z agencji wycieczek przyrodniczych napotkał podczas spaceru do połowy zakopane w piachu szczątki kałamarnicy.

Gigantyczna kałamarnica znaleziona na plaży w Nowej Zelandii

Nie wiadomo, ile dokładnie mierzyło ciało martwej kałamarnicy, ponieważ większość jej macek była niekompletna lub zakopana pod piachem. Macki zostały prawdopodobnie odgryzione przez inne morskie stworzenia, takie jak małe rekiny czy ryby.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

O wyrzuconej na brzeg martwej kałamarnicy firma turystyczna poinformowała Departament Ochrony Nowej Zelandii. Agencja prawdopodobnie spróbuje odzyskać szczątki oraz przekazać je do badania.

To nie jest częste znalezisko, więc jeśli będziesz we właściwym czasie, we właściwym miejscu, masz okazję zobaczyć coś niesamowitego. To jedyna w swoim rodzaju okazja zobaczyć jedną z prawdziwych tajemnic głębin - mówił Anton Donaldson, przewodnik Farewell Spit Tours w rozmowie z "The New Zeland Herald".

To niepierwszy raz, kiedy szczątki głębinowych gigantów wylądowały na brzegach Farewell Spit. W ciągu ostatnich 30 lat wody wyrzuciły tam co najmniej sześć martwych kałamarnic.

W 2019 r. na tej samej plaży inna grupa wycieczkowa natknęła się na w pełni nienaruszoną gigantyczną kałamarnicę o długości 5,5 m. Martwe kałamarnice znajdowane są także u wybrzeży Republiki Południowej Afryki.

Kałamarnice mogą osiągnąć długość nawet do 13 metrów

W kwietniu tego roku w Kommetjie wypłynął okaz o długości 3,5 m, a w sierpniu na plaży w pobliżu Kapsztadu znaleziono kałamarnicę o długości 4,3 m. Te potężne głowonogi są drugimi co do wielkości kałamarnicami w ziemskich oceanach i mogą mierzyć nawet 13 m długości.

Źródło: livescience.com

Zobacz także: Spotkał się z ówczesnym księciem Karolem w Tatrach. Tak wspomina ten dzień
Autor: MSI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić