Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil S. Sikora
|
aktualizacja

Chłoniak daje jeden objaw. "Nawet kilka miesięcy przed rozpoznaniem"

33
Podziel się:

Na nowotwór układu chłonnego mogą zachorować zarówno osoby między 20. a 30. rokiem życia, jak i te, które ukończyły już 50 lat. Objawy chłoniaka często bywają niespecyficzne, dlatego łatwo je pomylić z innymi chorobami. Jak się okazuje, mogą pojawić się nawet kilka miesięcy przed postawieniem trafnej diagnozy. Dowiedz się, na jakie sygnały warto zwrócić szczególną uwagę.

Chłoniak daje jeden objaw. "Nawet kilka miesięcy przed rozpoznaniem"
Jakie objawy daje chłoniak? (Licencjodawca)

W skład układu limfatycznego (chłonnego) wchodzą węzły chłonne, migdałki, śledziona, szpik kostny i grasica. Jego podstawową funkcją jest obrona organizmu przed zakażeniem. Układ limfatyczny jest narażony na rozwój chłoniaków, wśród których można wyróżnić m.in. szpiczaka mnogiego, przewlekłą białaczkę limfocytową, chłoniaki skóry oraz chłoniak Hodgkina, czyli ziarnicę złośliwą.

Chłoniak może dopaść w każdym wieku

Do czynników ryzyka można zaliczyć przewlekłe infekcje wirusowe i bakteryjne, predyspozycje genetyczne i toksyczne substancje krążące w naszym otoczeniu. Wyróżnia się aż 103 rodzaje chłoniaka, dlatego tego typu nowotwory mogą się objawiać w różny sposób. W wielu przypadkach symptomy są mylone z przeziębieniem, problemami skórnymi czy alergią na napoje alkoholowe.

U pacjentów z chłoniakiem można zauważyć stany gorączkowe pojawiające się w godzinach popołudniowych, powiększone węzły chłonne, wzdęcia, kaszel, duszności, bóle brzucha i kłopoty z wydalaniem moczu. Czasem zdarza się, że zmiana nowotworowa występuje w nietypowym miejscu i uciska na narządy wewnętrzne, przez co wywołuje niedowład, parestezje, żółtaczkę lub zakażenie układu oddechowego. Z kolei jednym z objawów chłoniaka, który pojawia się dosyć wcześniej, jest spadek masy ciała, niezwiązany z zażywaniem leków lub dietą odchudzającą.

Takim objawem, który przede wszystkim powinien pacjenta zaniepokoić, jest nieuzasadniona utrata masy ciała. Pacjent nie odchudza się, lecz mimo to chudnie. I poza tym nie pojawiają się żadne inne dolegliwości. To może być pierwszy objaw chłoniaka, który nawet o kilka miesięcy może wyprzedzać rozpoznanie - podkreśla w rozmowie z WP abcZdrowie ordynator Kliniki Hematologii i Transplantologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku prof. dr hab. n. med. Jan Maciej Zaucha.

Pamiętajmy, że żadnego ze wspomnianych symptomów nie wolno lekceważyć. Szybkie rozpoznanie choroby oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia znacznie zwiększa szansę na wyleczenie nawet bardzo agresywnej formy chłoniaka.

Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie

Zobacz także: Ketchup z cukinii z nutką curry. Zaskakujący smak
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(33)
Alicja
2 dni temu
Kurde wszystkie obiawy jak przy covid!! No tak teraz już każda choroba ,a podobna albo te same objawy
Ela
4 dni temu
W mojej rodzinie jedna z osób jak się okazało ma białaczkę limfatyczną. Objawem był spadek wagi, osłabienie i w znacznym stopniu powiększone węzły. Dziwne jest to,że jak stwierdzono w tym stadium choroby nie podlega leczeniu. A tyle siè mówi o profilaktyce i wczesnym leczeniu. Czekają jak choroba się rozwinie i narobi spustoszeń w organiźmie🤔?
Doris
4 dni temu
Idziecie ludzie do swoich przychodni ok. godz. 9 rano puste przychodnie żadnych pacjentów, a jeśli się zadzwoni o 8 rano to już nie ma wolnych miejsc do lekarza,,rodzinnego,, Pytam gdzie są moje składki? Przychodnie powinny dostać pieniądze za przyjętego pacjenta, a nie za zadeklarowanego. I wówczas zaczną nas przyjmować.
Gosia
5 dni temu
Lekarza nie chcą leczyć już. Zatrzymali się na teorii ,że na covid nie ma lekarstwa i tak funkcjonuje ich zawód obecnie. Covi został zakwalifikowany,jako grypa,ale lekarze 75 letniej pacjentce zaproponowali, bez wykonania testu, że to covi, i zostawili z Obuprofenem, żeby choroba się rozwinęła. Choroba bez antybiotyków tak się rozwinęła, że podane potem trzy antybiotyki nie wyleczyły tej "rozwiniętej " choroby. Co z tymi lekarzami? Pytam. Wzywam do ich do podjęcia się wykonywania zawodu, co potwierdzili przysięga swoją.
Geutho
5 dni temu
Zaraz, zaraz. To my mamy obecnie jakieś inne choroby niż Kow. ID? Nic mi nie szepneli nawet na ostatnim taj... sympo...
Pacjent dra T...
6 dni temu
Nie interesuje mnie - człowieka zdrowego jak koń! - jakiś chłoniak. Proszę usunąć to z portalu i nie straszyć ludzi.
Beti
6 dni temu
Objawy chlonniaka pewnie takie jak dla covid, przecież teraz wszystkie choroby pod ten slajd podciągają bo z tego największy hajs
Lusia
7 dni temu
Lekarz z powołania? Tylko są za pieniądze i też nie potrafią leczyć .Człowiek może skonać z bólu to lekarz powie ja tu nic nie widzę wypisze receptę i po wszystkim .Dużo by było pisać .A podwyżki chcą bo bardzo pracują moim zdaniem nic nie robią i tak duzo kasy biorą .Jak im nie pasuje zwolnić się .Do łopaty i przestaną skamlec .Ja lekarzy nazywam po imieniu .Nieroby .Dwa lata jadę na lekach przeciwbólowych i tak trzeba zamknąć oczy bo żaden konował nie umie postawić diagnozy i zrobić badań .A prywatnie kogo stać żeby się leczyć .Najlepiej wpisać kowid i wziąć kasę.Juz to przerabiałam w rodzinie .Niech ich szlag .
Po co nam???
7 dni temu
Proszę ten artykuł przekazać lekarzom w POZ
C19
1 tyg. temu
Przecież z takimi objawami to i tak lekarz przyklepie c19... z tego ma pieniądze...
Tadek
1 tyg. temu
Na chłoniaka cierpi polska tzw. służba zdrowia. Ile piniędzy by się nie sypnęło, wszystko chłonie.
Ela
1 tyg. temu
Moja historia z chłoniakiem rozpoczęła się w 2019 r i była następująca. W lewej pachwinie wyczułam wyraźne zgrubienie ( to były powiększone gruczoły chłonne). Lekarz pierwszego kont.skierował mnie do chirurga onkolog.Ten zlecił biopsje, która wyszła trochę niewyraźna ale ze wskazaniem na ewentualnego chłoniaka nieziarniczego.Gruczoł wycięto w szpitalu w moim mieście i stwierdzono że stan ten nie wymaga leczenia tylko obserwacji.To był dla mnie szok.Nie posłuchałam ich. Wzięłam całą dokumentację medyczną i zgłosiłam się prywatnie do hematologa(z internetu) w innym mieście. Stwierdził, że bezwzględnie trzeba to leczyć. Następnie wysłałam dokumentację do Instyt.Onkol. w Gliwicach gdzie również stwierdzono że to koniecznie trzeba leczyć.Po kilku dniach przyjęto mnie na oddział gliwicki i rozpoczęło się systemowe leczenie, które kończy się dla mnie teraz w miesiącu sierpniu br.pełnym sukcesem. Instytut Onkol.w Gliwicach to strzał w dziesiątkę.Rewelacyjna organizacja, nie ma zbędnego czekania, wszystko pacjent ma zapisane gdzie, kiedy o której. Personel uczynny, chętny do pomocy. Wniosek - żeby być pewnym co ci dolega trzeba mieć co najmniej 2 takie same diagnozy i wziąć sprawę w swoje ręce. Pozdrawiam i życzę wszystkim zdecydowanego podejścia do swoich chorób.
int
1 tyg. temu
Obecną służbę zdrowia należy rozwiązać i powołać do niej osoby chętne do pomagania a nie tylko do brania pieniędzy.
Edek
1 tyg. temu
Najpierw musiałbym znaleźć placówkę która chciałaby zrobić takie badania 😅
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić