Milena Górecka| 
aktualizacja 

Dzwonek alarmowy. Gdy się pojawi, pędem do kardiologa

37

Serce to najważniejszy mięsień w naszym ciele. Choć wszyscy wiemy, jak ważne jest to, by było zdrowe, zdarza się, że od pierwszych objawów jego niedomagania do diagnozy i leczenia mijają lata. Dr M Adil U Khan przekonuje, że istnieją symptomy, które bywają przez jego pacjentów bagatelizowane, a na które każdy z nas powinien zwrócić uwagę. Jakie to objawy?

Dzwonek alarmowy. Gdy się pojawi, pędem do kardiologa
Obrzęk stóp może być objawem chorego serca. Dr M Adil U Khan ostrzega (Licencjodawca)

Nietypowe objawy schorzeń serca

Oto niektóre z mniej oczywistych objawów schorzeń serca, na które brytyjski lekarz dr M Adil U Khan zwrócił uwagę w rozmowie z "Daily Mail".

Nagłe zmęczenie

Nietypowe zmęczenie, zwłaszcza jeśli nie jest związane z wysiłkiem, powinno być zbadane przez kardiologa. Takich objawów nie należy ignorować ani bagatelizować.

Subtelny dyskomfort

Warto zwrócić uwagę na subtelny dyskomfort w różnych częściach ciała, w tym dyskomfort lub ból w żuchwie, szyi, plecach lub brzuchu. Wbrew pozorom mogą to być dolegliwości związane z niedomaganiem serca.

Obrzęk

Obrzęk na nogach, kostkach lub brzuchu mogą być oznakami niewydolności serca. To także zwiastun zapchanych złogami żył, dlatego, gdy się pojawi, od razu umów się do kardiologa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Produkty, które szkodzą sercu. Unikaj jak ognia

Nagłe wymioty i uczucie dławienia się

Chociaż nie każdy przypadek nudności oznacza, że dzieje się coś poważnego, uczucie mdłości w połączeniu z innymi bólami i dolegliwościami (takimi jak silny ból w klatce piersiowej) powinno być dla nas dzwonkiem alarmowym.

Duszności

Każdy, kto doświadcza duszności podczas codziennych czynności lub w spoczynku, powinien udać się do lekarza. Jest to szczególnie ważne, jeśli towarzyszy temu ból w klatce piersiowej - nawet jeśli nie wydaje się on szczególnie silny.

Lekki dyskomfort w klatce piersiowej zawsze powinien być zbadany, ale niestety zdarza się, że jest zrzucany na karb niestrawności lub bólu mięśniowego.

Nieregularna praca serca

Dr Khan zaleca, aby sprawdzić nieregularną pracę serca u lekarza.

Smartwatche i monitory fitness też mogą dostarczać cennych danych na temat pracy serca i w pewnym stopniu wykrywać nieregularności. Nie zastąpią jednak monitorowania medycznego i oceny lekarskiej - tłumaczy dr M Adil U Khan w rozmowie z "Daily Mail" .

Dodaje, że innymi objawami chorego serca mogą być: pocenie się w sytuacjach, które nie są wyczerpujące fizycznie oraz nagłe omdlenia.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić