oprac. Kamil Różycki| 

Fala zachorowań na krztusiec w Polsce. "To może być rekordowy rok"

Krztusiec ponownie wskakuje na tapet. Tylko w województwie zachodniopomorskim liczba zarażonych z 12 osób w 2023 roku, wzrosła do 62 w czerwcu 2024 roku. Niebywale zaraźliwa choroba szczególnie niebezpieczna jest dla dzieci, których z roku na rok jest coraz więcej niezaszczepionych.

Fala zachorowań na krztusiec w Polsce. "To może być rekordowy rok"
Nagły wzrost liczby chorych na krztusiec w Polsce (Getty Images, Jakovo)

"Czarny kaszel", koklusz czy w końcu krztusiec, to niebywale groźna dla zdrowia i bardzo zaraźliwa choroba. Objawia się ona intensywnym kaszlem, który zarażona osoba może odczuwać nawet przez ponad trzy miesiące. Jest to o tyle niebezpieczna choroba, że właśnie za sprawą kaszlu i wydzielanej z nim śliny się rozprzestrzenia. 

Szczególnie narażone na negatywne skutki krztuśca są najmłodsi, kobiety w zaawansowanej ciąży czy osoby starsze. Konsekwencje zakażenia u każdego ze wspomnianych wyżej przedstawicieli może doprowadzić do chorób układu oddechowego czy w najpoważniejszych przypadkach do bezdechów i drgawek, a w konsekwencji do hospitalizacji.

Diagnostyka choroby nie jest prosta, bo nie ma prostego wymazu, który można zrobić szybko [...] Nie ma też szybkich testów antygenowych. - twierdzi w rozmowie z "Głosem Szczecińskim" Joanna Łasecka-Zadrożna, specjalistka pediatrii i chorób zakaźnych, kierująca m.in. Oddziałem Dziecięcym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak wygląda urlop rodzicielski w Polsce?

Znów wzrasta liczba zakażonych krztuścem 

Choć istnieje szczepionka zapobiegająca działaniu krztuśca, to coraz więcej osób decyduje się na nieszczepienie swoich dzieci. W konsekwencji tylko w województwie zachodniopomorskim zauważono ogromny wzrost zachorowań na tę chorobę, z którą w 2023 roku mierzyło się zaledwie 12 osób, podczas gdy w 2024 roku tylko do czerwca jest ich aż 62.

W Zachodniopomorskiem w 2023 r. było dwanaście przypadków, w 2022 r. - jedenaście, ale w 2019 r. (w ciągu dwunastu miesięcy) - 76! Oznacza to, że obecny rok może być rekordowy. Mamy na pewno do czynienia ze sporym wzrostem w porównaniu do poprzednich lat. - mówi w rozmowie z dziennikiem Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie.

Problem wzrostu zakażeń krztuścem dotyczy nie tylko Polski. Szczególnie trudną sytuację pod tym względem w tym roku wskazują także Czesi czy Bułgarzy. W drugim z tych państw zaobserwowano już także pierwsze zgony w związku z tą chorobą. 

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić