Nie ignoruj. To sygnał, że w naszych żyłach tworzy się zakrzep

14

Zakrzepica to podstępna choroba zakrzepowo-zatorowa. Jej objawy mogą być mylące, przez to często je bagatelizujemy. Nieleczona stanowi stan zagrażający naszemu zdrowiu i życiu, dlatego każdy z nas powinien znać objawy tego schorzenia. Lista objawów zakrzepicy jest bardzo długa, a same symptomy bardzo niecharakterystyczne. Oto jednak najważniejsze z nich.

Zakrzepica może dawać niecharakterystyczne objawy
Zakrzepica może dawać niecharakterystyczne objawy (Getty Images)

Objawy zakrzepicy, które musisz znać

Gorączka.

U pacjentów zarówno w przypadku zatorowości płucnej, jak i w przypadku zakrzepicy żył głębokich zauważalnym objawem jest gorączka. Lekarze zwracają też uwagę na temperaturę jednej z kończyn, przy zakrzepicy staje się ona cieplejsza niż reszta ciała, a wtedy informuje o tym, że utworzył się zakrzep.

Niedowład kończyn.

Czy często odczuwasz drętwienie? Jeśli tak, to powinieneś skonsultować ten objaw jak najszybciej z lekarzem. Zakłócony przepływ krwi przy zakrzepicy powoduje właśnie drętwienie i mrowienie kończyn, brak czucia w rękach i nogach to niebezpieczny symptom.

Ból w klatce piersiowej.

Chociaż większość z nasz ból w klatce piersiowej kojarzy z zawałem serca, to jest to objaw również objawiający zatorowość płucną. Gdy towarzyszą mu problemy z oddychaniem, a także uczucie ucisku – natychmiast wzywaj pogotowie, gdyż może dojść do nagłego zatrzymania krążenia. To stan, który bezpośrednio zagraża twojemu życiu.

Zadyszka.

To mało znany, cichy objaw mogący wskazywać na zatorowość płucną. Może też wskazywać na dławicę piersiową czy niewydolność serca, dlatego jeśli często nie możesz złapać oddechu – skonsultuj się z lekarzem.

Czytaj także: Wypłukuje trójglicerydy z tętnic. Chroni przed zatorem]( https://www.o2.pl/zdrowie/wyplukuje-tluszcz-i-trojglicerydy-z-tetnic-chroni-przed-miazdzyca-6620852014458497a)

Problemy z mową i widzeniem.

Zaburzenia mowy czy rozmazany obraz przed oczami mogą pojawić się na skutek zaburzeń przepływu krwi charakterystycznych dla choroby zakrzepowo-zatorowej. Jeśli oprócz tych problemów, zauważyłeś u siebie również inne, wyżej wymienione objawy, to znak, by umówić się na jak najszybszą wizytę do specjalisty.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić