aktualizacja 

Nietypowy objaw poważnej choroby. Nie zwracamy na niego uwagi

1

Nadciśnienie tętnicze nie daje jednoznacznych objawów, dlatego często pozostanie niezdiagnozowane. Niektóre jego symptomy są na tyle nietypowe, że bardzo łatwo można je zbagatelizować. O czym mowa?

Nietypowy objaw poważnej choroby. Nie zwracamy na niego uwagi
(Getty Images)

Ból oczu

Nietypowym objawem nadciśnienia tętniczego może być ból oczu. Dlatego nie należy go bagatelizować i wiązać jedynie z pracą przy komputerze. Taka dolegliwość może być bowiem dość niebezpieczna, dlatego wskazana jest wizyta u okulisty, podczas której specjalista sprawdzi ciśnienie w oku.

Uporczywy kaszel

Symptomem wysokiego ciśnienia może być także męczący i nawracający kaszel. Jeśli poza nim odczuwasz także ból w klatce piersiowej, zawroty głowy oraz szum w uszach – natychmiast skonsultuj się z lekarzem.

Ból w klatce piersiowej

Nie zawsze oznacza on chorobę serca, może bowiem być symptomem wysokiego ciśnienia. Szczególnie jeśli ból ma charakter nawracający.
Na ból w klatce piersiowej należy reagować natychmiast, może on świadczyć także o zawale serca.

Ból w skroni

Osoby, które cierpią na nadciśnienie skarżą się często na ból w skroniach. Dolegliwość pojawia się zazwyczaj nagle i trwa nawet do godziny. Jest na tyle męcząca i silna, że zakłóca funkcjonowanie. W czasie jej trwania można wyczuć pulsującą żyłę na skroni, wystarczy, że przyłożymy do niej palce.

Jeśli zaobserwujesz u siebie tego typu ból, natychmiast poinformuj o tym lekarza.

Zmęczenie fizyczne

Złe samopoczucie i zmęczenie zwalamy zazwyczaj na karb przeciążenia w pracy, tymczasem mogą one wynikać z nadciśnienia. Powód? Zbyt wysokie ciśnienie krwi skutkuje uczuciem wyczerpania nawet po przebudzeniu, pojawia się także ogólna obniżona wydolność organizmu, a to sprawia, że chory szybciej się męczy.

Jeżeli masz problemy z nadciśnieniem tętniczym, warto zaopatrzyć się w ciśnieniomierz, aby mieć stałą kontrolę nad swoim zdrowiem.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić