Niszczy tarczycę, zwiększa ryzyko groźnego nowotworu. Szokujące wyniki badań

262

Popularny napój roślinny może zwiększać ryzyko groźnego nowotworu. Wszystko przez fitoestrogeny, których działanie przypomina ludzkie estrogeny.

Napój sojowy zawiera fitoestrogeny, których działanie przypomina ludzkie estrogeny
Napój sojowy zawiera fitoestrogeny, których działanie przypomina ludzkie estrogeny (Getty Images)

Kobiety zmagające się z chorobami tarczycy lub starające się o dziecko powinny unikać napoju sojowego jak ognia. Fitoestrogeny zaburzają prawidłowe funkcjonowanie układu endokrynnego. Mogą też powodować zaburzenia płodności u kobiet.

Ostatnie badania po raz kolejny potwierdziły szkodliwy wpływ soi na organizm człowieka. Kobiety podzielono na dwie grupy. Pierwsza z nich nie zmieniła diety, kobiety z drugiej grupy przyjmowały 60 g napoju sojowego każdego dnia. Okazało się, że już po zaledwie czternastu dniach u kobiet z drugiej grupy nastąpić wzrost komórek nabłonkowych w piersiach. To właśnie one są głównie odpowiedzialne za powstawanie komórek nowotworowych.

Zostało również udowodnione, że produkty z zawartością soi zaburzają funkcjonowanie tarczycy i mogą doprowadzić do jej niedoczynności. Do uprawy soi bardzo często stosowany jest Roundap – toksyczny środek chwastobójczy zawierający glifosat, który jest substancją kancerogenną.

Warto jednak wiedzieć, że soja i suplementy z jej zawartością są zalecane podczas menopauzy. Wtedy w organizmie kobiety brakuje estrogenów, a soja pomaga wyregulować ich poziom.

Napój sojowy nie powinien regularnie gościć w diecie ani mężczyzn, ani kobiet. Znajdziemy w nim bowiem karagen, który może doprowadzić do zgagi, a nawet do zapalenia żołądka. Napój sojowy zawiera również kwas fitynowy, który utrudnia wchłanianie cynku, magnezu, wapnia i żelaza. Dodatkowo to źródło cukru, soli i bardzo często też chemicznych konserwantów.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić