o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
KGG
|

Pojawia się po COVID-19 i powoduje martwicę tkanek. Narażone 3 grupy

10
Podziel się

Lista powikłań po koronawirusie jest długa i wciąż uzupełniana. Tym razem naukowcy zwracają uwagę, że w skrajnych przypadkach jednym z powikłań COVID-19 może być gangrena.

Pojawia się po COVID-19 i powoduje martwicę tkanek. Narażone 3 grupy
(Getty Images)
bErxscuZ

Gangrena – jedno z powikłań po koronawirusie

Naukowcy z Northwestern University w USA badali reumatologiczne powikłania po COVID-19. Wśród nich znalazły się m.in. covidowe palce. Naukowcy analizowali dane pacjentów, którzy zgłosili się do szpitala od maja do grudnia 2020 roku. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma "Skeletal Radiology".

Badacze potwierdzili, że w skrajnych przypadkach jednym z powikłań może być zgorzel gazowa, czyli gangrena. Pojawia się ona przede wszystkim u pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19 i jest następstwem silnych reakcji autoimmunologicznych. To burza cytokinowa zwiększa ryzyko zakrzepicy i zatorów, które mogą prowadzić do niedokrwienia, a w konsekwencji do martwicy tkanek.

bErxscvb

Lek. Bartosz Fiałek, specjalista w dziedzinie reumatologii, Przewodniczący Regionu Kujawsko-Pomorskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w rozmowie z serwisem WP abcZdrowie zwraca uwagę na to, że takie przypadki są w Polsce niezwykle rzadkie.

‘’Miałem do czynienia z wieloma pacjentami z COVID-19, ale u żadnego nie zaobserwowałem covidowych palców, co nie oznacza, że takie przypadki się nie zdarzają. Bardzo brakuje twardych danych na ten temat, ale z badań, które mi się udało znaleźć, wynika, że te objawy mogą dotyczyć nawet 10 proc. zakażonych’’ – powiedział dr Fiałek.

Ryzyko gangreny

Gangrena może zaatakować dowolną część ciała, chociaż najczęściej dotyczy palców dłoni i stóp. Lekarze badający przypadki tego powikłania u pacjentów odnotowywali je głównie u osób starszych, które musiały zmagać się z ciężkim przebiegiem zakażenia koronawirusem. Szczególnie narażeni na rozwój gangreny są cukrzycy, osoby z miażdżycą tętnic i zespołem Raynauda.

Do pierwszych objawów ostrzegających przez tym ciężkim powikłaniem są: obrzęk, zaczerwienienie, brak czucia, silny ból, owrzodzenie oraz pęcherze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErxscvC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(10)
Marinette
3 miesiące temu
Obecnie nawet gdy człowiek czuje się dobrze, to i tak mu wmówią, że ma covid. Nic mnie już nie dziwi. Nie zmienia to faktu, że nie godzę się na to.
Tomasz
3 miesiące temu
Jasne, gangrena po Covidzie. Co wymyslicie jutro? lol
kocia
3 miesiące temu
e tam ,większość ma martwice tkanek od urodzenia w czaszce wszystko im sie należy
bErxscvD
Ona78
3 miesiące temu
Chyba powikłanie po szczepieniu na koronawirusa
pawel
3 miesiące temu
no i co że nie ma pieniędzy na dezynfekcje, za to są na ... konkordat
popolupo
3 miesiące temu
no to wiemy więcej jakie będą efekty śmiercionki, które zgoni się na niewyodrębniony do tej pory wirus ;
ecik
3 miesiące temu
Brak kasy na koncie to też jest uboczny skutek szczepienia na koronowirusa? Teraz wiem dlaczego tak padają knajpy ,hotele i inne branże po za tym w sejmie senacie rządzie i w spółkach. Ich zaraża nie dotyka. I mają pensje choć nic nie robią. I do tego Bóg czyli ojciec dyrektor ,Kaczyński i Ziobro jest z nimi.
CNNNC
3 miesiące temu
Ciekawe co sie bedzie robilo 1 rok po drugim szczepieniu . Poczekamy .
Nowa rzeczywi...
3 miesiące temu
Tak a nowotwor jajnika również po covidzie a śpiączka też po covidzie, udar rowniez po covidzie, wypadek samochodowy też po covidzie e ble ble🤦🤦
CNNNC
3 miesiące temu
Gangrena moze sie pojawic np przy stopie cukrzycowej
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić