Dominika Najda| 

Popularny błąd popełniany w toalecie. Wystarczy 6 sekund

18

Spłukiwanie toalety to czynność, którą wykonujemy automatycznie. Często nie zdajemy sobie sprawy, że robimy to źle. Co może pójść nie tak przy tak banalnej czynności? Jak udowadniają naukowcy – wystarczy 6 sekund, by przenieść bakterie z toalety na inne przedmioty, np. szczoteczki do zębów.

Popularny błąd popełniany w toalecie. Wystarczy 6 sekund
Nie zamykasz deski, gdy spłukujesz wodę w toalecie? Od dziś zaczniesz (Licencjodawca)

Spłukiwanie toalety. Jak robić to prawidłowo?

Grupa naukowców przeprowadziła eksperyment – do zawartości toalety dodali ultrafioletowy barwnik, by sprawdzić, jak zachowują się bakterie podczas spuszczania wody z zamkniętą oraz otwartą deską sedesową.

Podczas gdy zawartość miski wiruje, część nieczystości powraca. Jeśli nie zakryjesz muszli podczas spłukiwania, aerozol wraz z bakteriami może rozprzestrzeniać się nawet kilka metrów dalej (co oznacza, że w przypadku małych pomieszczeń - szczelnie je wypełnia).

Wybuchowe aerozole

Zaobserwowane kropelki poruszały się z imponującą prędkością dwóch metrów na sekundę i były w stanie osiągnąć nawet 1,5 metra wysokości nad toaletą w ciągu sześciu sekund. Cięższe krople lądowały szybko, ale te mniejsze mogą pozostawać w powietrzu przez kilka minut.

Oznacza to, że bakterie wypełniają całą łazienkę, dostają się na wysokość nosa. Mogą osiadać na naszych ubraniach, ręcznikach i szczoteczkach do zębów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nie opuszczasz deski w toalecie? Po tych zdjęciach zmienisz swoje nawyki

Zagrożenie jest tym większe, że z naszego sedesu mogą wydostawać się różne patogeny, w tym E.coli, norowirusy i adenowirusy, co może skończyć się nieprzyjemnymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, w tym:

• wymiotami,

• bólami brzucha,

• biegunką.

Co ciekawe, gdy toaleta była zamknięta, aerozol unosił się jedynie kilka centymetrów wokół deski, co nie stanowi żadnego zagrożenia. Wniosek płynie jeden – zawsze warto zamykać klapę od sedesu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić