Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 

Rozpoczyna się sezon na kleszcze. Jak bezpiecznie go usunąć?

2

Jest coraz cieplej, a to oznacza, że kleszcze robią się wyjątkowo aktywne. Co zrobić, gdy ugryzie nas kleszcz? Jak bezpiecznie go usunąć? Podpowiadamy.

Rozpoczyna się sezon na kleszcze. Jak bezpiecznie go usunąć?
Jak bezpiecznie usunąć kleszcza? (Pixabay, Erik Karits)

Mimo że kleszcze żyją głównie w lasach, tak naprawdę możemy je spotkać wszędzie, gdzie jest roślinność. Ich ukąszenia mogą być dla nas bardzo niebezpieczne (mogą powodować boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu), dlatego tak ważne jest, byśmy odpowiednio się przed nimi zabezpieczali i szybko działali w przypadku ugryzienia.

Pajęczaki te najlepiej czują się w ciepłym i wilgotnym otoczeniu, dlatego wykazują największą aktywność do południa, a następnie od około 16 aż do zmroku. Dlatego, jeśli zdecydujemy się na spacer po lesie lub terenach porośniętych roślinnością, zachowajmy szczególną ostrożność. Istotne znaczenie ma tutaj bez wątpienia odpowiedni strój.

Najlepiej, jeżeli na spacer do lasu ubierzemy bluzkę z długim rękawem oraz długie spodnie. Głowę chrońmy, zakładając czapkę. Warto też użyć preparatów odstraszających.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sezon na kleszcze rozpoczęty. Jak się przed nimi chronić?

Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

Kleszcze na ludzkim ciele wybierają takie miejsca, w których skóra jest delikatniejsza. Pachwiny, pachy oraz okolice biustu to ulubione miejsca ukąszeń pajęczaka u ludzi.

Po spacerze dokładnie obejrzyjmy nasze ciało. Jeżeli zauważymy kleszcza, działajmy szybko i zdecydowanie. W żadnym wypadku, nie smarujmy go olejem, zmywaczem go paznokci czy alkoholem, jak możemy przeczytać w niektórych poradnikach. Spowoduje to bowiem wstrzyknięcie większej ilości substancji zakaźnej.

Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w takie przyrządy jak np. pęseta, pompka albo haczyk. W przypadku usuwania pajęczaka z wykorzystaniem pęsety, narzędzie należy umieścić jak najbliżej skóry. Następnie wykonujemy zdecydowany ruch ku górze, w kierunku prostopadłym do powierzchni skóry. Pamiętajmy, aby sprawdzić, czy kleszcz został usunięty w całości i zdezynfekujmy miejsce po ugryzieniu.

Przez najbliższe tygodnie obserwujmy, czy na skórze nie zrobił się rumień lub obrzęk i reagujmy, gdy poczujemy się źle. W razie jakichkolwiek wątpliwości zgłośmy się do lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić