Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KAM
|

Siniaki. Jakie są przyczyny powstawania zmian na ciele?

0
Podziel się:

Siniak czyli inaczej krwiak powstaje podczas uszkodzeń naczyń krwionośnych, czego efektem jest zasinione miejsce na skórze. Może on zmienić swój kolor na zielonkawy, żółtawy czy brązowawy. Powodem powstania siniaka jest zazwyczaj uderzenie lub długotrwały ból w określonym miejscu, ale nie zawsze. Co jeszcze warto wiedzieć o siniakach?

Siniaki. Jakie są przyczyny powstawania zmian na ciele?

Objawy siniaków

Siniak jest najczęściej efektem urazu mechanicznego lub pojawia się w wyniku istniejącej skazy krwotocznej. Pierwszym symptomem jest ból, zmiana na skórze pojawia się później. Dopiero przy wchłanianiu hemoglobiny z uszkodzonych naczyń, bolesne miejsce zmienia barwę na żółtą ,ciemnogranatową, zielonkawą lub fioletową.

Przyczyny siniaków

Kruche naczynia krwionośne

Wraz z upływem lat nasze naczynia krwionośne stają się bardziej kruche, Szczególnie te na grzbiecie rąk i przedramion najczęściej pękają. Efektem tego są niezbyt groźne i mało estetyczne siniaki.

Leki

Leki przeciwzakrzepowe również mogą zwiększać ryzyko występowania siniaków. Stosuje się je przy chorobach przewlekłych, np. zakrzepicy, migotaniu przedsionków czy chorobie wieńcowej. Niesteroidowe leki przeciwzapalne zawierające ibuprofen lub diklofenak również mogą powodować siniaki.

Niedobór witamin

Dla naszego układu krwionośnego bardzo ważne są witaminy C i K. Witamina K dba głównie o krzepliwość krwi, a jej niedobór, może powodować siniak nawet przy lekkim uderzeniu. Witamina C z kolei chroni nas przed siniakami, wzmacniając ściany naczyń krwionośnych.

Choroby wątroby lub nerek

Niewydolność nerek tez może być związane z powstawaniem siniaków. Skutkuje ona nieprawidłową krzepliwością krwi co prowadzi do pękania naczyń krwionośnych i powstawania siniaków na skórze. O złej kondycji wątroby świadczyć mogą bóle brzucha, nudności, obrzęki a także siniaki na nogach.

Anemia

Przy tym schorzeniu występuje niedokrwistość czyli niedobór hemoglobiny i czerwonych krwinek. Niedobór żelaza i witaminy B12 również powodują zaburzenia krzepnięcia krwi, zwiększają kruchość naczyń krwionośnych i ryzyko powstania siniaków.

Białaczka

Jeśli na ciele pojawiają się bez wyraźnej przyczyny liczne siniaki, mogą być symptomem rozwijającego się w organizmie nowotworu krwi. Białaczka objawia się również bólem kości, swędzeniem skóry i zmęczeniem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(0)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić