Kamil S. Sikora| 
aktualizacja 

Tego zapachu kleszcze nie znoszą. Jest dla nich śmiertelny

89

Łatwo się na nie natknąć przebywając w lesie parku czy na łące. Bliskie spotkanie z kleszczem grozi zarażeniem boreliozą lub inna niebezpieczną chorobą. Żeby uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych, należy zaopatrzyć się w preparaty, które odstraszają te niebezpieczne pajęczaki. Jednym z nich jest kwas mrówkowy.

Tego zapachu kleszcze nie znoszą. Jest dla nich śmiertelny
Kwas mrówkowy zapewnia ochronę przed kleszczami (Licencjodawca)

Ukąszenie przez kleszcza może wywołać boreliozę, babeszjozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Na atak tych krwiożerczych pasożytów jesteśmy narażeni wszędzie tam, gdzie rośnie wysoka trawa, krzaki i drzewa.

Na szczęście istnieją proste sposoby na uchronienie się przed atakiem kleszcza. W tym celu warto przed wyjściem na spacer założyć długie skarpetki, długie nie za szerokie spodnie i jasną odzież. Niestety, niebezpieczne pajęczaki są najbardziej aktywne w najcieplejszych miesiącach w roku, kiedy zakładamy bardziej przewiewną odzież.

Kleszcze, jak wiele innych owadów mają naturalnych wrogów. Można do nich zaliczyć mrówki, które żywią się kleszczami i tym samym skutecznie je odstraszają. Kwas mrówkowy wydzielany przez te pracowite owady, warto wykorzystać do walki z chorobotwórczymi pajęczakami. Jeżeli chcesz uniknąć bezpośredniego kontaktu z kleszczem, spryskaj się miksturą, która zawiera kwas mrówkowy. Spirytus mrówczany jest dostępny praktycznie w każdej aptece, a także w stacjonarnych lub internetowych sklepach ekologicznych.

Ten antykleszczowy preparat należy rozpuścić w takie samej ilości wody i powstałą mieszaninę wlać do buteleczki z atomizerem. Preparatem pryskamy ubrania. Pamiętajmy, że bezpośrednie rozpylanie kwasu mrówkowego na gołe ciało może wywołać uczulenie. Wprawdzie mrówki również potrafią być uciążliwe, ale jednak spotkanie z nimi nie naraża nas na poważne konsekwencje zdrowotne. Dlatego, zanim pozbędziemy się mrówek z naszej działki czy domowego ogródka, weźmy pod uwagę, jak korzystna dla naszego zdrowia jest ich obecność. Jedno mrowisko jest w stanie usunąć siedlisko kleszczy znajdujące się w okolicy dwudziestu metrów.

Zobacz także: Tanie wycieczki na wakacje 2022? Ekspertka zdradza najlepsze daty
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić