Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil S. Sikora
|
aktualizacja

Pojawia się na kończynach. Taki sygnał daje m.in. rak trzustki

4
Podziel się:

Borelioza to groźne schorzenie przenoszone przez kleszcze, które bardzo często objawia się rumieniem wędrującym. Jak się okazuje, ten objaw może świadczyć również o innych problemach. W niektórych przypadkach rumień wędrujący oznacza chorobę trzustki.

Pojawia się na kończynach. Taki sygnał daje m.in. rak trzustki
Gdy trzustka choruje, objawy pojawiają się na skórze (suthep wongkhad)

Chora trzustka przez dłuższy czas nie daje żadnych objawów, albo wysyła mało charakterystyczne i mylące sygnały. Najczęściej występujące dolegliwości ze strony tego ważnego narządu to: ostre/przewlekłe zapalnie lub rak trzustki, który jest jednym z najgroźniejszych i najgorzej rokujących nowotworów.

Chorzy, którzy mają problemy z trzustką, mogą skarżyć się na bóle brzucha, nudności, wymioty, wzmożone pragnienie, brak apetytu i świąd skóry. Może wystąpić również żółtaczka, plamista wysypka, niedokrwistość, zmiana koloru moczu i stolca, cukrzyca oraz widoczny spadek wagi niezwiązany ze wzmożona aktywnością fizyczną i zażywaniem niektórych leków. Jednym z objawów chorej trzustki jest także rumień wędrujący, który większość osób kojarzy z boreliozą.

Zarówno łagodne, jak i złośliwe guzy trzustki wytwarzają i uaktywniają różne hormony, które mogą sprzyjać pojawianiu się zmian na skórze. Jedną z nich jest wspomniany wcześniej rumień wędrujący. Ten niespecyficzny symptom wywołuje rozwijający się guz glukagonoma produkujący glukagon. W przebiegu nowotworu złośliwego trzustki rumień przypominający objaw boreliozy w pierwszej kolejności pojawia się na kończynach. W późniejszej fazie rozwoju choroby zmiany skórne można zauważyć w okolicach ust, w dolnej części brzucha i w obrębie krocza.

Mogą wyglądać jak wypryski i przypominać symptomy kontaktowego zapalenia skóry, ropnego gronkowcowego zapalenia skóry, drożdżycy lub łuszczycy. Na początku zmiany przybierają postać rumienia mającego różne średnice, a w środku tworzą się pęcherze. Kiedy pokrywa zostanie przerwana, wówczas pojawia się ognisko martwicy, które pokrywa ciemny martwiczy strup. Po zagojeniu na skórze pozostają przebarwienia. Do objawów współtowarzyszących można zaliczyć dolegliwości bólowe i swędzenie skóry.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(4)
Anka
2 miesiące temu
Nie straszcie nas. Na zdjęciu, na nodze widać ewidentnie zapalenie mieszków włosowych. Dobry piling pod prysznicem i witaminowa maść. Tydzień i gładkie nogi.
Trzustka
2 miesiące temu
Ja mam raka 'tsiódemki'!
😑😑😑
2 miesiące temu
Ja mam raka trzustki - gdy przegladam medyczne portale, wszystkie "niespecyficzne" objawy, niczym gwiazdy na niebie, wskazywały, że go mam. Jednak mądre polskie doktory, jeden za drugim, wmawiali mi, że moje dolegliwości to moje wymysły i żebym w pierwszej kolejności odwiedził dobrego psychologa, bo jestem przewrażliwiony. I tak było przez ostatnich kilka lat (rak trzustki rozwija się powoli i w początkowej fazie nie daje jasnych objawów) - bo młody, bo na raka nie wyglądam, urojone napadowe bóle brzucha, urojona nadpotliwość, urojone problemy z pogarszającym się samopoczuciem, wyniki może poza normą - no ale kto by nie chciał mieć książkowych wyników?! Aż w końcu zrobiony prywatnie rezonas jamy przusznej - i jest guz trzustki.. (na nfz z powodu napadowych urojonych bólów brzucha - cały czas robiono mi tylko usg - i tylko leciały głupie komenty, że nic się nie zmieniło, nic nie widać i martwicy wątroby tu jeszcze nie widać). Faza pierwsza, gdy można było wszystko powstrzymać w obrębie trzustki- niestety, przegapiona. Ale myślicie, że usłyszycie od kogoś głupie przepraszam, nie - ba, usłyszałem, że jutro przecież nie umrę, więc mam czas uregulować swoje sprawy, więc w czym problem?! Inni umierają nagle i takiej okazji nie mają - i to jest dopiero dramat proszę pana... Jedyne, co mogę polecić czytającym - badajcie się, zmieniajcie lekarzy odrazu, gdy widzicie że idiota, składajcie odrazu skargi do nfz i ministerstwa, a przede wszystkim - róbcie badania prywatnie w sprawdzonych ośrodkach i szukajcie odpowiedzi na problem w kilku miejsach, bo życie ma się jedno, a lekarzowi zwisa i liczy się tylko kasa i kolejna podwyżka.
Ranny ptsszek
2 miesiące temu
Ważny punkt b. Dobitnie okreslsjący
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić