Kamil S. Sikora| 

Trwa 15 minut. Gdy wystąpi, od razu dzwoń po karetkę

369

Lekarze ostrzegają – udar mózgu z roku na rok dotyka coraz młodsze osoby, nawet trzydziestolatków. Konsekwencje nagłego zaburzenia krążenia krwi w mózgu mogą być bardzo poważne, jeśli w odpowiednim czasie nie rozpoznamy jego objawów. Liczy się się czas, a w wielu przypadkach to zaledwie 15 minut.

Trwa 15 minut. Gdy wystąpi, od razu dzwoń po karetkę
Cichy udar może trwać 15 minut. Nie bagatelizuj (Licencjodawca, Cavan Images)

Objawy udaru nie zawsze pojawiają się natychmiast. Wiele osób doświadcza na samym początku tzw. małego udaru. Trwa on od 15 do 60 minut, niekiedy to maksymalnie 24 godziny. Symptomy, które się wówczas pojawiają to znaki ostrzegawcze, które poprzedzają pełnoobjawowy udar mózgu.

U osób doświadczających mikroudaru może pojawić się porażenie po jednej stronie ciała połączone z zaburzeniami czucia i niedowładem. Chory doświadcza również problemów z mową – bełkocze, mówi niewyraźnie lub nie może powiedzieć ani słowa, ma również trudności ze zrozumieniem tego, co mówią do niego inni. Mogą wystąpić także zawroty i silne bóle głowy, którym najczęściej towarzyszą nudności i wymioty. Objaw, który powinien nas zaniepokoić to również zaburzenia widzenia – niedowidzenie na jedno oko, podwójne widzenie lub zamglony, rozmyty obraz. Mały udar objawia się również zaburzeniami równowagi.

Należy podkreślić, że w przypadku mikroudaru objawy mają charakter ogniskowy. Nie pojawiają się dużych ilościach jednocześnie (np. zaburzenia równowagi z niedowładem prawej ręki i wymiotami) i same ustępują – maksymalnie w ciągu 24 godzin. Gdy jednak zauważymy chociaż jeden z objawów mogących wskazywać na mały udar, powinniśmy jak najszybciej wezwać pogotowie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić