Widać je na skórze. Niewielu wie, że są objawem chorego serca

0

Choroby układu sercowo-naczyniowego w stadium początkowym są trudne do zdiagnozowania ze względu na nietypowe objawy. Charakterystyczne symptomy choroby serca i naczyń krwionośnych to brak siły i energii. Okazuje się jednak, że wygląd naszej skóry również może zasygnalizować tego typu schorzenia. Dowiedz się, jakie objawy chorego serca możemy zaobserwować na skórze.

Widać je na skórze. Niewielu wie, że są objawem chorego serca
(Getty Images)

Choroby serca

Jedną z oznak złej kondycji naszego serca jest sinica. Przy sinicy błony śluzowe i skóra przybierają fioletowoniebieskie zabarwienie. Ta barwa pojawia się zazwyczaj na palcach, języku i wargach. Symptom ten może oznaczać zakrzepicę żylną, wstrząs kardiogenny lub zatory tętnicze. Sinica to najczęstszy objaw chorób układu sercowo-naczyniowego widoczny na skórze.

Kolejnym tego typu objawem są pajączki, czyli rozszerzone żyłki o średnicy mniejszej niż 1 mm. Poza nimi często pojawiają się także żylaki na kończynach dolnych. Te symptomy mogą sygnalizować przewlekłą niewydolność żylną.

Choroby układu krążenia mogą objawiać się również napadowym zaczerwienieniem się kończyn, któremu towarzyszy uczucie ciepła. Te objawy mogą trwać nawet kilka godzin i często mają charakter nawracający. Nasilają się po intensywnych ćwiczeniach lub wypiciu alkoholu.

Objawy na dłoniach

W przypadku zanikania owłosienia na nogach możemy mieć do czynienia z niedokrwieniem tętniczym kończyn. Poza tym przy chorobach serca często zdarzają się owrzodzenia najbardziej ukrwionych części stopy, czyli palców i pięt.

Z kolei obrzęki kończyn mogą być symptomem zakrzepicy żył głębokich, niewydolności serca, niewydolności naczyń limfatycznych lub przewlekłej niewydolności żylnej. Tego typu objawy głównie nasilają się w porach popołudniowych i wieczornych.

Jeżeli zauważysz u siebie jeden z wyżej wymienionych symptomów, najlepiej udaj się jak najszybciej do lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić