REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 31 minut temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Aldona Brauła07.11.19 (08:51)

18 dni erupcji wulkanu. Osłupieli, gdy opadł popiół

Erupcja podmorskiego wulkanu zakończyła się niespodziewanie. Gdy popiół wyrzucany przez kilkanaście dni opadł na tyle, by można było coś dostrzec, okazało się, że na oceanie zniknęła jedna wyspa, a w jej miejsce pojawiła się inna, znacznie większa. Najnowszy raport naukowców z archipelagu Tonga potwierdził te doniesienia.
Getty Images

Nowa wyspa powstała w wyniku podwodnej erupcji wulkanicznej. Ma około 100 metrów szerokości i 400 metrów długości. Znajduje się około 120 metrów na zachód od obecnie zatopionej poprzedniczki, wyspy Lateiki. Nowa wyspa leży między Kao a częścią północnej grupy wysp Ha'apai na Pacyfiku.

Erupcja wulkanu miała miejsce w ubiegłym miesiącu. Trwała aż 18 dni. Później w tym obszarze wystąpiły silne wstrząsy.

REKLAMA

Tonga znajduje się w słynnym Pierścieniu Ognia. Jest to obszar częstej aktywności sejsmicznej na Oceanie Spokojnym. Pierścień Ognia rozciąga się na długości 40 tys. km i leżą w nim 452 wulkany. Jest odpowiedzialny za około 90 proc. trzęsień ziemi na świecie.

Pod koniec 2014 r. erupcja podmorskiego wulkanu stworzyła inną wyspę w archipelagu Tonga. Teraz rosną na niej rośliny. Została także zamieszkana przez ptaki.

Zobacz także: Lecieli samolotem. Nagle ich oczom ukazał się niebywały widok

.Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij