REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 43 minuty temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Natalia Bogucka15.02.19 (15:01)

El Niño pojawił się na Pacyfiku. Może spotęgować inne zjawiska atmosferyczne

Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA) potwierdziła, że na Pacyfiku pojawiło się zjawisko El Niño. Według synoptyków będzie ono słabe, ale może mieć mieć poważne konsekwencje.
NOAA

El Niño może spotęgować inne zjawiska atmosferyczne jak np. huragany. Możliwe, że na południu Stanów Zjednoczonych i w Argentynie będzie panować większa wilgoć, w Azji Południowo-Wschodniej może być ponadprzeciętnie ciepło, a w południowej Afryce jeszcze bardziej ciepło i sucho niż zwykle - podaje TVN Meteo.

Synoptycy przewidują także, że jest 55 procent szans na to, że El Niño utrzyma się również wiosną. Na 40 proc. zjawisko wystąpi pomiędzy sierpniem a październikiem. NOAA ma monitorować rozwój El Niño. Kolejny komunikat ma pojawić się 14 marca.

REKLAMA

Najnowsze badania wykazały, że zmiany klimatu mogą wpłynąć na skutki El Niño. Nawet te, po których spodziewano się, że będą słabe, mogą być silniejsze, niż się spodziewaliśmy - mówił meteorolog Brandon Miller w rozmowie z CNN.

El Niño to zjawisko pogodowe i oceaniczne. Polega na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Oceanu Spokojnego. Powstaje w wyniku osłabienia wiejących ze wschodu pasatów, oraz zahamowania upwellingu, czyli zjawiska podnoszenia się oceanicznych wód głębinowych. Aby móc oficjalnie mówić o El Niño, temperatury dużej części strefy równikowej Pacyfiku muszą przekraczać średnią o 0,5 stopnia i utrzymać się na tym poziomie przez minimum 3 miesiące.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Pole magnetyczne Ziemi robi coś niesamowitego, gdy uderza w nie plazma

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij