Wróć na
Piotr Mieśnik, p.o. redaktora naczelnego WP
Piotr Mieśnik, p.o. redaktora naczelnego WP
|
aktualizacja

500+. Koniec tego efektu. Ta płyta PiS się zgrała [BADANIE]

623
Podziel się

Specjaliści od HR-u przekonują, że argumenty finansowe dają tylko krótkotrwałą lojalność pracowników. Czy podobna teza sprawdziłaby się w odniesieniu do partii i ich wyborców? Zapytaliśmy o to w badaniu na panelu Ariadna, biorąc pod uwagę wpływ na wyborcze decyzje programu 500+.

500+. Koniec tego efektu. Ta płyta PiS się zgrała [BADANIE]
(East News, Michał Woźniak)
bCGZGmDF

500+ to sztandarowy program PiS. Obserwatorzy sceny politycznej niejednokrotnie zwracali uwagę, że za wyborczymi sukcesami partii Jarosława Kaczyńskiego może stać właśnie ten program, który początkowo obejmował tylko rodziny z dwójką lub większą liczbą dzieci. Od czasu wprowadzenia 500+ program ewoluował i rozszerzał się. Dziś dostaje się pieniądze już na każde dziecko.

Czy ta inicjatywa będzie również paliwem rakietowym nakręcającym wynik PiS w zbliżających się wyborach? Postanowiliśmy o to zapytać Polaków w badaniu na panelu Ariadna.

Wyniki dają do myślenia, ale czy mogą być zaskoczeniem? Okazuje się bowiem, że na pytanie: "Czy program 'Rodzina 500+' czyli 500 zł miesięcznie na każde dziecko zachęca cię do głosowania na Prawo i Sprawiedliwość" - większość respondentów odpowiada... przecząco.

bCGZGmDH

Zobacz: Awantura wokół 500+ w Warszawie. Komentarz Michała Dworczyka

"Nie" wskazało aż 51 proc. pytanych. Na "tak" było zaś 33 proc.

Program 500+ jest zdecydowanie inaczej oceniany przez grupy tzw. "zwolenników PiS" i "zwolenników PO". Wśród tych pierwszych 69 proc. wskazuje, że 500+ może być dla nich zachętą do głosowania na PiS, w drugiej - zaledwie 11 proc.

bCGZGmDN

Wszystko więc wskazuje na to, że wyborcy traktują już program 500+ jako "oczywistą oczywistość", jako stałą, jako coś, "co im się należy". A nie jako wartość dodaną, która może warunkować ich wybory w głosowaniu.

Nota metodologiczna:
Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1056 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 27 – 30 września 2019 roku.

bCGZGmDO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCGZGmEi
KOMENTARZE
(623)
joda
9 miesięcy temu
Za Pisem będą głosowali Ci, którzy 500+ dostają, zaś przeciwko będą głosowali Ci, którym zabrano 1000 aby dać tym pierwszym 500+
maro
9 miesięcy temu
Kiedyś był Smoleńsk i uchodżcy a teraz 500+, a o drożyżnie i podatkach nie mówi się nic.
asd
9 miesięcy temu
To dość słabe pytanie. Bardzo mało osób przyznaje się, że głosowali na PiS. Po prostu jest im wstyd, że się zaprzedali za 30 srebrników. Efekt mamy w sklepach gdzie drożyzna jest wręcz szokująca.
bCGZGmEj
gość
9 miesięcy temu
PiS tylko mówi..,, .my Wam damy''. Dają ludziom z ich podatków Ja pracuję ,mąż pracuje,syn i synowa mając trójkę dzieci pracują .Czyli rodzinnie składamy się na 500 + dla dzieci.Emeryci dostaną 13 i 14.Ale to trzeba ogłosić całemu światu ,że PiS Wam da.Niech PiS głośno powie ile daje swoim.Kim są obsadzane stanowiska prezesów Spółek Państwa.Ile jest zatrudnionych ludzi z PiS w takich spółkach,których pracownicy na oczy nie widzieli.Ale są na listach płac i nagrody im się należą kosztem szeregowych pracowników,którzy te nagrody wypracowali swoimi rękoma pracując po 12 godzin.
fdgdgd
9 miesięcy temu
typowa wyborcza kiełbasa.
Najnowsze komentarze (623)
Pio
9 miesięcy temu
Politycy przeciwni PiS mówią że lekarze i pielęgniarki mało zarabiają i jadą na emigrację do niemiec, trzeba dać im więcej zarobić. A 2 miliony Polaków od 2004 roku to wyjechało z nudów? Bo z tego co pamiętam to za pracą i lepszymi warunkami socjalnymi. U wszędzie za granicą bierzemy zasiłki na dzieci bo się należą
gosc
9 miesięcy temu
a kto to zbadal cyzby balcerowicz lub polmozg zonca
Leosia
9 miesięcy temu
Ludzie będą i powinni głosować na tą partie, która REALIZUJE SWÓJ PROGRAM WYBORCZY !
cwany pinokio
9 miesięcy temu
Każdy kto chodził do szkoły na lekcje matematyki wie ,że z 500+ zrobiło się 270+ ,a po nowym roku będzie -0 ponieważ nie będzie waloryzacji bo nie zapisano tego w budżecie na 2020r.Niedługo będzie to dumnie brzmiało 500+ nic nie warte.Ale jak to się mówi -ciemny lud to kupi.
maras
9 miesięcy temu
Koniec PIS się zbliża. Konfederacja 43% PIS 31% i Kaczorek do pudła.
.cały czas sy...
9 miesięcy temu
leni na koszt podatnika ---jak kaleki ur maja rodziców co kurczowo korzystają z zasobów ---przeznaczone dla dziecka -jakie ma potrzeby kaleka przewinąć nakarmić i iść na spacer ..cuchów nie zużywają ,butów , no cóż leki każdy z nas je kupuje i to 100% na recept ...dziw bierze jak selekcjonujecie naród .....dziecioroby państwo zmusza do rodzenia coraz gorszy sort ..itp .. to nie jest OK ...dzieciorób kaleka którzy nie pracuj na nic tylko żerują na frajerach co znają co to jest głód ,bezsilność siedzenie w kupie bo kaleka musi żyć ponad ich bo na nich prcuja zenada
aa
9 miesięcy temu
ja dostaje 500+ i na PIS nie będę głosował oni nic przez 4 lata nic nie zrobili tylko 500 dal gdzie nowe inwestycje gdzie elektryczne samochody. Co może drogi wybudowali!!!!. A dla Rydzy strumień kasy płynie bo tam maja elektorat. widać jakich maja ludzi do rządzenia naszym krajem afera goni aferę oni myślą że są bezkarni al i ich kiedyś sady złapia za geby radzieckie
rr33r
9 miesięcy temu
500 nie biore ale i bez tego za PiSu zyje mi sie zdecydowanie lepiej jak kiedys
bCGZGmEb
iść czy nie i...
9 miesięcy temu
Dzieci mam dorosłe, do emerytury ponad 10 lat-jakie mam zyski z rządów PIS???? Nic nie korzystam, a tylko drogo płacę:( Niech takim ludziom jak ja też coś zaproponują
agata
9 miesięcy temu
ktoś może powiedzieć kiedy to rozdawnictwo się wreszcie skończy
miki
9 miesięcy temu
I bardzo dobrze ! jestem za
macanton
9 miesięcy temu
PO dałaby mi 1000 zł a i tak bym na nich nie głosował. Czy autorowi naprawdę się wydaje, że ludzie głosują na Pis tylko ze względu na np. 500+. Ja głosuję dlatego, że jest mi teraz lepiej. A jaki program ma PO i inni?? Litości!
mmmmm
9 miesięcy temu
trzeba podwyższyć do 1000 :)))))))))))))), tyle mówi się o patriotyźmie, moje pytanie czy takie rozdawnictwo, nie dbanie o dobro kraju, a tylko o to żeby zdobyciu wyborców. Czy to jest Patriotyzm?
banał
9 miesięcy temu
Co ma powiedzieć osoba która dzieci nie ma albo już odchowała - ona płaci tylko więcej w sklepie bo inflacja wzrosła. Poza tym coś jest nie tak z tym liczeniem inflacji skoro wszyscy poczuli, że cena jedzenia skoczyła w niektórych przypadkach nawet o 100%, a oficjalne wskaźniki inflacji nadal podejrzanie niskie
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić