Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

500+ według Hitlera. Za co w III Rzeszy przyznawano tak zwany Mutterkreuz?

79
Podziel się

Wywołujące grozę militaria i pozornie niewinne przedmioty codziennego użytku stały się pretekstem do opowiedzenia historii jednego z najbardziej zbrodniczych państw świata. Czym bawiły się dzieci w nazistowskich Niemczech? Co oznaczał plakat informujący o niewłaściwym zaciemnieniu domu? Autor książki "Trzecia Rzesza w 100 przedmiotach", której fragment prezentujemy, oferuje unikalne spojrzenie na życie w hitlerowskich Niemczech.

500+ według Hitlera. Za co w III Rzeszy przyznawano tak zwany Mutterkreuz?
(East News, ExclusivepixiMedia/Hitler's Alpine Headquarters)
bEDFmxeJ

W III Rzeszy wszystko było zmilitaryzowane. Nastoletni chłopcy w Hitlerjugend szykowali się do służby wojskowej, a robotnicy ze Służby Pracy Rzeszy defilowali z łopatami na ramieniu zamiast karabinów. Nawet macice niemieckich kobiet stały się polem politycznej walki.

Nagrody za urodzenie licznego potomstwa nie były niczym nowym. We Francji już w 1920 roku ustanowiono Medal Honoru Rodziny Francuskiej. Jego niemiecki odpowiednik, Ehrenkreuz der Deutschen Mutter (Krzyż Honorowy Niemieckiej Matki), miał znacznie bardziej polityczne znaczenie.

Utworzono go w 1938 roku, a potocznie nazywano Mutterkreuz, czyli Krzyżem Matki. Przypominał wydłużony Krzyż Żelazny, a pokryty był niebieską emalią z białą obwódką. Pomiędzy jego ramionami znajdowały się złote promienie, a na środku okrągła tarcza z czarną swastyką otoczoną napisem „Der Deutschen Mutter”, czyli „Niemieckiej matce”. Na rewersie grawerowano datę ustanowienia odznaczenia – 16 grudnia 1938 roku – oraz podpis Hitlera.

bEDFmxeL

Order Królika

Z pozoru kryteria, według których przyznawano to wyróżnienie, były proste i związane z liczebnością potomstwa. Matkom czwórki dzieci przysługiwał krzyż brązowy, matkom szóstki – srebrny, a matkom ósemki – złoty.

Istniały też jednak inne wymogi, odzwierciedlające nazistowskie uprzedzenia rasowe i społeczne. Żydówki i Romki nie mogły otrzymać orderu, a kandydatki do odznaczenia i ich mężowie musieli być wolni od chorób genetycznych i posiadać aryjskie pochodzenie.

bEDFmxeR

Ponadto za „godnych” uhonorowania uznawano tylko tych rodziców, którzy cechowali się wiernością, praworządnością i moralnością oraz nie uchylali się od pracy. W konsekwencji kobiety ubiegające się o wyróżnienie bywały sprawdzane, a 5% wniosków odrzucano.

Mutterkreuz wręczono po raz pierwszy 21 maja 1939 roku, a odznaczona została Louise Weidenfeller z Monachium, która wychowała ośmioro dzieci, więc otrzymała krzyż najwyższej, złotej klasy. Szacuje się, że w kolejnych latach order ten przyznano ponad czterem milionom matek. Uroczystości nadania z udziałem lokalnych przywódców partyjnych odbywały się zazwyczaj w Dniu Kobiet.

Z najwyższymi honorami

Członkowie Hitlerjugend zobowiązani byli do salutowania odznaczonym, a ponadto mogły one liczyć na preferencyjne traktowanie przez nazistowskich urzędników i cieszyły się takimi samymi przywilejami jak ranni na wojnie. Być może z tego właśnie powodu niektórzy kpiąco nazywali Mutterkreuz „Orderem Królika” (Kaninchenorden).

bEDFmxeS

W pełnych brutalności realiach nazistowskiego panowania Krzyż Matki może się wydawać tematem raczej banalnym, mało znaczącym dopiskiem do znacznie ważniejszej historii. A jednak odznaczenie to wiele mówi o rzeczywistości hitlerowskich Niemiec.

Nie tylko jest świadectwem daleko idącej militaryzacji społeczeństwa, ale też pokazuje, że III Rzesza uważała, iż bierze udział w „wojnie demograficznej”, tak samo jak później uczestniczyła w tradycyjnym konflikcie. Mutterkreuz – podobnie jak zamiłowanie do eugeniki i sterylizowanie osób uznanych za rasowo niepożądane – przekonuje nas, jak wielką wagę przywiązywali naziści do kondycji biologicznej narodu. Order ten dowodzi też upolitycznienia niemieckich macic.

Roger Moorhouse - brytyjski historyk i pisarz, współpracownik Normana Davisa. W 2006 roku wydał "Polowanie na Hitlera", książkę poświęconą planowanym i podjętym zamachom na życie przywódcy III Rzeszy. Kolejne książki "Stolica Hitlera" oraz "Pakt diabłów" poruszają szeroko pojętą tematykę dziejów nazistowskich Niemiec. Podobnie jak jego najnowsza publikacja: "Trzecia Rzesza w 100 przedmiotach".

bEDFmxeT
bEDFmxfm
KOMENTARZE
(79)
dfghjk
2 lata temu
Właśnie nawet u nazistów dostawały nagrodę matki, " które NIE UCHYLAŁY SIĘ OD PRACY". A u nas w wielu przypadkach (nie we wszystkich oczywiście) dostaje je patologia, gdzie nikt nie pracuje, tylko produkują dzieci jak króliki.
olo
2 lata temu
narodowy socjalizm czyli prawicowowa walka o czystą europe bez multi kultu z 500+ lewackimi motywatorami.
Mateusz
2 lata temu
Masakra jak wami ludzie łatwo manipulować. Próbują porównać 500+ do MutterKreuz w III Rzeszy a tymczasem na Zachodzie i krajach skandynawskich socjal jest kilkukrotnie wyższy, że takie 500+ to drobne. Ja nie jestem zwolennikiem socjalu w Polsce ale komentarze ludzi i nienawiść do tej czy innej partii bez świadomych argumentów mnie przeraża. Zacznijcie myśleć i patrzeć na pewne rzeczy szerzej.
bEDFmxfn
frikus
2 lata temu
Zamiłowanie do eugeniki i własnej rasy to nie tylko domena hitlerowskich Niemiec, ale generalnie wszystkich narodów germańskich. W Szwecji mieliśmy w XIX i XX wieku fale sterylizacji "społecznie nieużytecznych", w holenderskiej Południowej Afryce - apartheid, w USA jeszcze w latach 50. były osobne toalety dla białych i "kolorowych". My Słowianie za to w tamtym okresie byliśmy wzorem otwartości i tolerancji. Teraz zrobiło się odwrotnie. My Słowianie zawsze robimy wszystko odwrotnie niż Germanie... :)
andy
2 lata temu
za po byl order z kartofla
historyk
2 lata temu
W każdym kraju i w każdej epoce były stosowane różne systemy motywacyjne w celu zwiększenia narodzin.
Romekatomek
2 lata temu
Ten artykuł nawiązuje do 500+ i chce aby wszyscy się z niego nabijali i potępiali... tylko postawcie się w miejscu tych mam. Im naprawde należy się medal, a te 500+ jest skromnym dodatkiem do codziennych wydatków.
dziacho-1963
2 lata temu
POdgatunek DINOZAURÓW
Dawac 600+
2 lata temu
Czyzby jakas ANALOGIA???? no musze przyznac ze trafna!
OpoZYCJA
2 lata temu
POdgatunek DINOZAURÓW
bz
2 lata temu
Co za buc wymyślił ten tytuł? Co z waszą mową nienawiści durne szkopy?
empol
2 lata temu
Czyli coś na rzeczy jesy.. dobra jesteś bo jesteś jedną z trzech osób widzących o tym co zrobię jutro
lotos
2 lata temu
To co wie pol nigdy się nie domyśli
bEDFmxff
zakonserwowan...
2 lata temu
Jestem jedną z trzech osób biorących udział na tym terenie w zbiorowej akcji razem możemy więcej
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić