o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Natalia Bogucka
|

Akt wandalizmu na polskich grobach w Wilnie

213
Podziel się

Z kwatery wojskowej na zabytkowym Cmentarzu na Rossie w Wilnie zginęły biało-czerwone szarfy. Ozdabiały one groby polskich żołnierzy.

Akt wandalizmu na polskich grobach w Wilnie
(Wikipedia)
bDztJAHp

*Wstęgi były wieszane przez młodzież z polskich szkół i harcerzy. * Opasywanie krzyży i pomników biało-czerwonymi szarfami na święta narodowe, wojskowe i na Dzień Zaduszny było już tradycją.

Jednak w dzień Wszystkich Świętych zerwano większość polskich wstążek. Część z nich leżało między krzyżami. Według odwiedzających cmentarz osób było to celowe działanie, które można określić aktem wandalizmu - podaje portal Wilnoteka.

*Cmentarz Na Rossie jest jedną z czterech polskich nekropolii narodowych. * W jego skład wchodzi Stara Rossa, Nowa Rossa, Cmentarz Wojskowy oraz mauzoleum Matka i Serce Syna. Spoczywa tam wielu polskich żołnierzy, którzy polegli w bojach 1919, 1920, 1939 i 1944 r. Na Rossie znajduje się także grób matki, brata i pierwszej żony Józefa Piłsudskiego. Jest tam także urna z sercem marszałka.

bDztJAHr

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz także: Dzięki bohaterskiej postawie Polaków, Ci ludzie dziś żyją
bDztJAHS
KOMENTARZE
(213)
Wit
2 lata temu
Litwini to dziki naród i tyle.
Darek
2 lata temu
Jaki wa wandalizm to chyba że z polityką w tle.
wstyd, wstyd
2 lata temu
No to macie wojnę na niszczenie grobów. Polacy tę wojnę rozpętali !
bDztJAHT
alik
2 lata temu
a my co robimy z grobami żołnierzy radzieckich poległych w wojnie z Niemcami??????
lop
2 lata temu
Ano nie jest miło gdy ktoś nie szanuje grobów żołnierzy , teraz wiemy co czują Rosjanie
Najnowsze komentarze (213)
klo
2 lata temu
Litwini nie cierpią Polaków. Miałem okazję się o tym kiedyś niemiło przekonać osobiście.
gość
2 lata temu
I dlaczego ten 3 milionowy kraik podskakuje? Litwini pamiętamy wasze wrogie wystąpienia przeciwko Polakom. A teraz próbuje się oczerniać Łupaszkę o morderstwa. To była wojna i to były akcje odwetowe za Litewskie działania i ataki na Polaków.
Mys
2 lata temu
Popatrzmy na nasze cmentarze. Zolnierzy radzieckich, zydowskie.........czy my je szanujemy ? Zawsze znajdzie sie osiol, ktory stwierdzi, ze na Litwie jest dzicz, choc nie mniejsza ani wieksza niz rodzima , polska dzicz.
on
2 lata temu
Nauczyli się od Polskich niby polityków chwała im za to
Litwini i Ukr...
2 lata temu
Gardzą słabą Polską i weszli w tradycyjny sojusz strategiczny z Niemcami. Ślepi Polacy nie rozumieją swojego osaczenia. Tylko rozsądny dialog polsko-rosyjski ku obopólnym korzyścią mógłby powstrzymać rozhulanych banderowców i szaulisów.
wawryk
2 lata temu
W Polsce na cmentarzach innych wyznań też dopuszcza się do wandalizmu . Na pewno to był odwet za niszczenie pomników byłych wyzwolicieli Polski w ostatniej wojny . Wszystkie pomniki trzeba szanować , bo to część naszej historii po pierwsze , a po drugie nigdy nie niszcz ,tego czego nie budowałeś . Ta zmiana najbardziej przysłużyła się , żeby nasi sąsiedzi niszczyli polskość u siebie .
TATAKRK
2 lata temu
CYLI UPA DALEJ DZIAŁA............
gość
2 lata temu
Proszę nasz MSZ o zdecydowane działanie i natychmiastowe wezwanie ambasadora Litwy na reprymendę i złożenie protestu przeciwko takim działaniom. Jeżeli nie będziemy się szanować sami nikt tego za nas nie zrobi.
bDztJAHL
starzec
2 lata temu
Polska daje przykład , nie niszczy się pomników ani grobów żołnierzy walczących , oni z własnej chęci nie walczyli .nie chcieli ginąć na obcej ziemni , kij ma dwa końce , ale głąby tego nie pojmują
adam
2 lata temu
Litwo,ojczyzno moja Ty jestes jak zdrowie !
cyklop
2 lata temu
Jakby Piłsudski Żeligowskiego nie powstrzymał, nie powstało by państwo faszystowsko-nacjonalistycznych Litwinów. Pod sowietami się umocnili a że po oderwaniu się od sowietów republik różnych zamiast przywrócić granice w Europie środkowej jak powinny być stworzono punkty zapalne i wylęgarnie faszystów i nacjonalistów. I mieliśmy imprezę na Bałkanach, mamy imprezę w Gruzji, zaognia się na terenach Rusi Czerwonej (zwanej obecnie Ukrainą) a będzie się zaogniało wszędzie, gdzie faszystów i tzw. narodowców dopuszczono do głosu. Na Rusi Białej takich problemów nie ma a wszyscy świetnie mówią po polsku.
Deratyzator
2 lata temu
Niektóre narody Wschodu demonstrują cechy ordynarnej szowinistycznej dziczy chowanej na tradycji szaulisów i Ponar, OUN-UPA i Wołynia przejawiających się na razie w demontażu torów do Możejek, demolce polskich cmentarzy czy w chowaniu lwów do klatek.
ff
2 lata temu
Prowokacja. Ciekawe czyja, hmm...
Anka
2 lata temu
Podziekujcie dziczy pisowskiej za niszczenie miejsc pamieci Rosjan.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić