Aleksander Sławiński| 

Aplikacja ma chronić przed koronawirusem. Nie ma jednak najważniejszej funkcji

1

Do internetu trafiła właśnie rządowa aplikacja mobilna ProteGo Safe. Ma ona chronić nasze zdrowie w czasie epidemii koronawirusa. Jak na razie dostępna jest wstępna wersja, której jednak brakuje kluczowej funkcji.

Aplikacja ma chronić przed koronawirusem. Nie ma jednak najważniejszej funkcji
(Getty Images, SOPA Images)

Aplikacja ProteGo Safe została jak na razie wypuszczona na telefony z systemem Android (czyli ich znaczną większość na polskim rynku). Niedługo pojawi się również wersja na iPhone'owy system iOS. Jej celem ma być ograniczenie ryzyka zakażenia u użytkownika i sprawdzanie jego stanu zdrowia. Jak na razie jednak działa tylko ta druga opcja.

Podobne aplikacje działają już w 12 europejskich krajach. Polska wersja jest jak na razie bardzo podstawowa i pozwala na sprawdzanie naszego stanu zdrowia. Po odpowiedzeniu na serię pytań na temat naszego samopoczucia, temperatury ciała, nawyków (np. czy palimy papierosy)
, przebytych chorób, mówi nam, w jakiej grupie ryzyka jesteśmy.

Dziurawa aplikacja mobilna

Dostępny jest również szereg informacji o sposobach ochrony przed zakażeniem, czy obowiązujących ograniczeń. W przypadku odkrycia przez naukowców nowych objawów oraz czynników wpływających na zakażenie koronawirusem, ma ona aktualizować się, dając nam najświeższą wiedzę.

Jak na razie brakuje jednak opcji najważniejszej z perspektywy ochrony zdrowia - informacji o tym, czy mieliśmy kontakt z kimś zakażonym. Poprzez bluetooth program ma łączyć się z telefonami osób, z którymi jesteśmy w pobliżu. Również z komunikacji miejskiej czy np. kolejce do sklepu. W przypadku, gdyby okazało się, że u takiej osoby stwierdzony zostanie koronawirus, dostaniemy o tym powiadomienie. W polskiej wersji możliwość ta ma pojawić się "za kilka dni", nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie.

Przyglądamy się, co w tej kwestii dzieje się na świecie. W tym samym czasie stale prowadzimy własne prace. Pomagają nam w tym świetni polscy programiści. Udostępniana dziś pierwsza wersja ProteGO Safe to efekt ich wysiłków – mówił minister cyfryzacji Marek Zagórski w oficjalnej informacji prasowej.

Zobacz także: Walka z koronawirusem. Rząd da medykom możliwość nocowania poza domem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić